Macron telefonatë me Biden, kërkon sqarime për paktin me Australinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti francez Emmanuel Macron do të zhvillojë një bisedë telefonike me homologun amerikan Joe Biden në ditët e ardhshme.

Lajmin e bëri të ditur të dielën zëdhënësi i qeverisë franceze, në një kohë kur marrëdhëniet mes palëve janë ftohur për shkak të marrëveshjes trepalëshe SHBA-Britani-Australi.

Në një intervistë, zëdhënësi Gabriel Attal deklaroi se Macron do të kërkojë sqarime nga pala amerikane lidhur me anulimin e kontratës 40 miliardë dollarëshe mes Francës dhe Australisë, për ndërtimin e një flote nëndetësesh.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER