Marrëdhëniet Turqi-Greqi, takimi Erdogan-Mitsotakis në Nju-Jork

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të dielën se do të takohet me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që mbahet javën e ardhshme në Nju Jork.

Dy vendet, aleate në NATO por edhe rivale, kanë qenë në konflikt për shkak të sovranitetit në ujërat e detit Mesdhe dhe emigracionin.

Duke folur në një konferencë shtypi përpara nisjes për në Nju Jork, Erdogan tha se Turqia, që ka strehuar 4 milionë refugjatë, shumica e të cilëve sirianë, po vuan barrën më të rëndë të emigracionit dhe shtoi se vendi i tij do të marrë të gjitha masat nëse homologët e tij nuk do të veprojnë.

“Ne do të shohim vërtetësinë e sinqeritetit të tyre. Turqia nuk është shërbëtori i askujt. Ne duhet të shohim hapat që duhen marrë nga pala tjetër. Nëse ata nuk veprojnë, ne do të marrim vendimet tona,” – u shpreh presidenti turk.

Mitsotakis deklaroi të premten se Turqia ishte një partner i rëndësishëm për frenimin e një vale të re emigrantësh, ndaj dhe ka nevojë për mbështetje.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER