Talebanët premtojnë paqe e siguri, aktivistët të shqetësuar mbi respektimin e të drejtave të grave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një anëtar i talebanëve në Kabul deklaroi këtë të diel se në vend nuk do të ketë më plaçkitje, ndërkohë që një aktiviste për të drejtat e grave në Afganistan shprehu keqardhjen për shkrirjen e Ministrisë së Punëve për Gratë.

“Duam t’i sigurojmë të gjithë bashkëkombësit se epoka e plaçkitjeve ka përfunduar totalisht. Duam t’i sigurojmë vëllezërit tanë që do të mbizotërojë rendi dhe siguria. Duam t’i bëjmë thirrje të gjithëve që mos të preokupohen më për plaçkitësit,” – tha Qari Ilyas, anëtar i talebanëve.

Talebanët morën pushtetin vetëm pak kohë pasi ushtria amerikanë u largua nga Afganistani në fund të gushtit, dhe që atëherë janë zotuar se pushteti i tyre do të shërbejë për të risjellë rendin dhe paqen pas shumë dekadave lufte. Megjithatë jo të gjithë e kanë mirëpritur rikthimin në pushtet të militantëve.

Gazetarja dhe aktivistja e të drejtave të grave, Sodaba Naseri tha se shkrirja e ministrisë së Punëve për Gratë është shqetësuese.

Zyrtarët talebanë deklaruan se gratë do të mund të punojnë dhe studiojnë brenda kuadrit të lejuar nga ligji i Sharias. por kjo ka ngritur dyshime mbi mundësinë që do të kenë gratë në Afganistan për të ruajtur vendet e tyre të punës.

Herën e fundit që talebanët ishin në pushtet nga viti 1996 deri në vitin 2001, grave nuk i lejohej punësimi apo arsimimi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER