Nga nëntori lehtësohen masat anti-COVID për të udhëtuar drejt SHBA-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Duke nisur nga muaji nëntor SHBA do të lehtësojë masat kufizuese për udhëtimet me disa shtete evropiane, Kinën, Brazilin dhe Indinë.

Qytetarët e huaj do të lejohet të hyjnë në shtetet amerikane nëse kanë një dëshmi të vaksinimit apo një test negativ të covid-19.

Rregullat e reja zëvendësojnë një numër të madh kufizimesh, të cilat i ndalonin shtetasit e huaj të hynin lirisht në SHBA.

Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për COVID-19, Jeff Zients bëri me dije politikat e reja, të cilat do të kërkojnë që të gjithë udhëtarët e huaj që fluturojnë në SHBA të demonstrojnë prova të vaksinimit para se të hipin, si dhe prova të një testi negativ COVID-19 të marrë brenda tre ditëve të fluturimit.

Biden gjithashtu do të forcojë rregullat e testimit për qytetarët amerikanë të pavaksinuar, të cilët do të duhet të testohen brenda një dite para se të kthehen në SHBA, si dhe pasi të mbërrijnë në shtëpi. Pasagjerëve të vaksinuar plotësisht nuk do t’u kërkohet karantinë.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA do të kërkojnë që linjat ajrore të mbledhin informacionin e kontaktit nga udhëtarët ndërkombëtarë për të lehtësuar gjurmimin e tyre. Nuk është ende e  qartë se cilat vaksina do të pranohen.

Mediat raportojnë se në SHBA do të lejohet të kalojnë edhe ata të vaksinuar me Astrazeneca ndonëse kjo vaksinë nuk është miratuar ende nga FDA amerikane.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

8 viktima nga COVID-19, mbi 400 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 8 humbje jete dhe mbi 400 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë dy qytetarë nga...

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER