Pinguinët lirohen në det të hapur pas rehabilitimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Katërmbëdhjetë pinguinë “Magelanikë” pas rehabilitimit janë kthyer në detin e Atlantikut të Argjentinës.

Ata vuanin nga kequshqyerja, dehidratimi dhe temperatura e ulet trupore.

Fondacioni “Mundo Marino” i shpëtoi këto kafshët në muajin shkurt.

Pas rehabilitimit, në gjendje shumë të mirë shëndetësore ata u liruan më 17 shtator në një plazh në qytetin San Clemente në Argjentinën Lindore.

Ka rreth 2.2 milionë deri në 3.2 milionë pinguinë të rritur “Magelanikë”, të quajtur kështu në nder të eksploruesit portugez Ferdinand Magelan.

Ato gjenden kryesisht në Argjentinë dhe Kili, sipas Unionit Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës dhe Burimeve Natyrore.

 

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER