Australia tronditet nga një tërmet i magnitudës 5.9

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një tërmet i magnitudës 5.9 të shkallës Richter tronditi pjesën juglindore të Australisë ditën e sotme.

Lëkundjet e forta u ndjenë përgjithësisht rreth 130 kilometra në verilindje të qytetit Mansfield dhe kishin epiqendër në rreth 10 kilometra thellësi në provincën e Viktorias.

Zyrtarët australianë raportuan për dëmtime të dhjetëra godinave. Instituti i Sizmeologjisë tha se ky ishte tërmeti më i fortë në zonën e Viktorias i raportuar ndonjëherë në histori.

Kryeministri Scott Morrison tha në një deklaratë për shtyp se nga dëmtimet që shkaktoi tërmeti nuk ka pasur të lënduar.

Tërmeti i fundit i fuqishëm që ka goditur Australinë është ai i vitit 2019 në zonën bregdetare të Broome ku aparaturat fiksuan lëkundje të shkallës 6.6 Richter.

Etiketimet

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë: S’do rritje të çmimit të abonesë dhe biletës

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë, Enton Punavia deklaroi për Euronews Albania se nuk do të ketë rritje të çmimit të biletës apo abonesë...

“Mësova shqip për dy vjet”, ambasadori austriak: Shijoj mikpritjen shqiptare dhe ushqimin

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner ka treguar për emisionin “Mirëmëngjes” se ka filluar të mësojë gjuhën shqipe dy vite më parë. Gjatë intervistës me...

‘Asnjë përmirësim në fushën e medias’, ambasadori austriak: S’duhet të ndërhyjë qeveria apo biznesi

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner u shpreh për emisionin “Mirëmëngjes” se vitin e fundit në Shqipëri nuk ka pasur asnjë përmirësim në fushën...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER