Kopja e parë e Kushtetutës amerikane në ankand për $20 milionë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kopja e parë e printuar e Kushtetutës amerikane, ashtu siç u miratua nga themeluesit e Shteteve të Bashkuara në një konventë në Filadelfia në vitin 1787, do të dalë në ankand në mes të nëntorit.

Shtëpia e ankandeve Sotheby’s, e cila e njoftoi shitjen e dokumentit në 234-vjetorin e nënshkrimit të saj nga delegatët në Konventën Kushtetuese, deklaroi se vlera e saj orvatet nga 15 deri në 20 milionë dollarë.

“Është printimi zyrtar, printimi i parë i tekstit final të Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara, e bërë në mbrëmjen e 16 shtatorit 1787, vetëm për përdorim nga delegatët e Konventës Kontinentale dhe për Kongresin amerikan. Është një edicion shumë i vogël, nga i cili kanë mbijetuar vetëm 11 kopje. Kjo është e vetmja që nuk i përket koleksionit institucional,” – deklaroi Selby Kiffer nga shtëpia e ankandeve Sotheby’s.

Për herë të fundit ajo u shit në vitin 1988 për 165 mijë dollarë, kur u ble nga Hoëard Goldman, një milioner i pasurive të patundshme në Nju Jork dhe koleksionist i dokumenteve historike dhe dorëshkrimeve.

Bashkëshortja e tij, Dorothy Tapper Goldman po e ofron atë për shitje dhe fitimet do të shkojnë për fondacionin e saj të bamirësisë.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

Etiketimet

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë: S’do rritje të çmimit të abonesë dhe biletës

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë, Enton Punavia deklaroi për Euronews Albania se nuk do të ketë rritje të çmimit të biletës apo abonesë...

“Mësova shqip për dy vjet”, ambasadori austriak: Shijoj mikpritjen shqiptare dhe ushqimin

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner ka treguar për emisionin “Mirëmëngjes” se ka filluar të mësojë gjuhën shqipe dy vite më parë. Gjatë intervistës me...

‘Asnjë përmirësim në fushën e medias’, ambasadori austriak: S’duhet të ndërhyjë qeveria apo biznesi

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner u shpreh për emisionin “Mirëmëngjes” se vitin e fundit në Shqipëri nuk ka pasur asnjë përmirësim në fushën...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER