Xi Jinping: Ndalohet financimi i projekteve të qymyrit jashtë shtetit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, njoftoi gjatë Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, se Kina do të ndalojë financimin e projekteve të qymyrit jashtë shtetit. Ky vendim është marrë në përpjekje për të zvogëluar emetimet e karbonit dhe për të luftuar ndryshimet klimatike.

Xi Jinping u zotua të përshpejtojë përpjekjet që Kina, emetuesi më i madh në botë, të bëhet neutral ndaj karbonit deri në vitin 2060.

“Kina do të përpiqet të arrijë kulmin e emetimeve të dioksidit të karbonit para vitit 2030 dhe do të arrijë të bëhet neutral ndaj karbonit deri në vitin 2060. Kjo kërkon punë të jashtëzakonshme, dhe ne do të bëjmë çdo përpjekje për të përmbushur këto qëllime. Kina do të rrisë mbështetjen për vendet e tjera në zhvillimin e energjisë së gjelbër dhe të ulët të karbonit dhe nuk do të ndërtojë projekte të reja të energjisë me qymyr jashtë vendit.” – njoftoi Xi Jinping.

Pavarësisht deklaratës, Kina është ende financuesi më i madh i projekteve që përdorin qymyr në vendet në zhvillim si Indonezia, Vietnami dhe Bangladeshi.

Aktivistët e klimës e kanë cilësuar vendimin e presidentit kinez si “ndryshues i vërtetë i lojës” në varësi të kohës kur të hyjë në fuqi.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha se ishte “i inkurajuar” nga njoftimet “e rëndësishme” të Kinës lidhur me reduktimin e emetimeve të karbonit, por paralajmëroi se duhet bërë shumë më tepër për luftën ndaj ndryshimeve klimatike.

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER