Lituania kundër celularëve kinezë, zv. ministri: Transferojnë të dhënat e përdoruesve jashtë vendit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lituania u kërkon qytetarëve që të mos blejnë celularë të prodhuar në Kinë. Ministria e Mbrojtjes publikoi një rekomandim për të shmangur blerjen e celularëve të rinj kinezë dhe hedhjen e atyre që janë aktualisht në përdorim.

Një vendim i tillë vjen pasi një hetimi nga autoriteti i sigurisë kibernetike, i cili zbuloi transferimin e tepërt të të dhënave në serverët jashtë vendit dhe një aftësi për të filtruar përmbajtjen e asaj çka transmetohet në distancë.

“Pajisjet e hetuara po mbledhin informacione shumë më të tepërta për përdoruesit dhe sjelljet e tyre sesa, pajisjet e prodhuara në SHBA ose Korenë e Jugut, u shpreh Margiris Abukevicius, zëvendësministri i Mbrojtjes në Lituani.

Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike ka përpiluar një raport për  modelet 5G të shitura nga Huawei, Xiaomi dhe OnePlus.

Rreziku më i madh është raportuar me telefonin Xiaomi Mi 10T 5G. Aplikacionet e sistemit kanë një aftësi të integruar për të zbuluar dhe censuruar rreth 450 terma të tillë si “Tibeti i Lirë”, “Rroftë Tajvani i pavarur” ose “lëvizja e demokracisë”.

Lituania kohët e fundit është përfshirë në një përplasje  me Kinën për hapjen e një misioni diplomatik në Tajvan. Pekini tërhoqi ambasadorin e tij  dhe e detyroi ambasadorin e Lituanisë  të largohej.

Kompanitë lituaneze kanë filluar të përjetojnë vështirësi të mëdha në tregun kinez, por Vilnius ka marrë mbështetje nga Shtetet e Bashkuara.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER