SHBA autorizon dozën e tretë të vaksinës Pfizer për personat mbi 65 vjeç

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas shumë rekomandimesh, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave  autorizoi përdorimin e dozës së tretë të vaksinës Pfizer për personat mbi 65 vjeç dhe ata që vuajnë nga sëmundje specifike.

Doza përforcuese do të jepet të paktën gjashtë muaj pas dozës së dytë.

Paneli këshillues tha se ende nuk ka prova të mjaftueshme për të mbështetur dozën e tretë për të gjithë personat mbi 16 vjeç.

Edhe kompania Johnson & Johnson, vaksina e së cilës jepet me një dozë, ka bërë me dije se një dozë e dytë ka shtuar efektivitetin kundër COVID-19.

Kompania Moderna po ashtu synon të kërkojë autorizimin për një dozë përforcuese të vaksinës së saj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER