Arrestohet ish-kontrollorja e sigurisë ajrore 5 vite pas aksidentit të skuadrës Chapecoense

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet brazaliane kanë arrestuar një ish-zyrtare të sigurisë ajrore në lidhje me aksidentin që la 71 të vdekur në vitin 2016. Shumica e viktimave ishin pjesëtarë të klubit të Chapecoense, të cilët po udhëtonin për një ndeshje në Kolumbi.

Policia federale e Brazilit njoftoi arrestimin e Celia Castedo Monasterios, ish-punonjëse e sigurisë ajrore në Bolivi e cila prej rreth pesë vitesh ishte në arrati. Ajo akuzohet për shpërdorim detyre me pasojë shkaktim vdekje pasi ka firmosur procesvërbalin e kontrollit teknik të avionit LaMia 2933 që u përlas më 28 nëntor 2016 në rrethina të Medellinit.

Hetimet e një grupi pune mes dy vendeve kanë nxjerrë përfundimin se avioni u përplas pasi nuk kishte karburant të mjaftueshëm për të përmbyllur fluturimin nga Santa Cruz de la Sierra në Bolivi drejt Medellinit në Kolumbi.

Punonjësit e sigurisë ajrore do të duhet të kontrollonin për gjendjen e karburantit, pasi zakonisht avionëve u kërkohet që të kenë më shumë se sa u kërkohet për përmbushjen e një fluturimi. Por Monasterio e pati firmosur kontrollin gjithsesi.

Avioni LaMia 2933 me 77 persona në bord (21 gazetarë, skuadra e Chapocoenses dhe zyrtarë të klubit) u përplas pak përpara mbërritjes për në Medellin, ku skuadra e Chapocoenses pritej të luante ndeshjen finale të Kupës Libertadores. Nga përplasja mbietuan vetëm 6 persona.

Etiketimet

Ambasadori austriak: Në aspekt teknik, negociatat mund të hapen në çdo moment

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner deklaroi për Euronews Albania se negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut mund të nisin shumë shpejt. “Në fillim...

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë: S’do rritje të çmimit të abonesë dhe biletës

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë, Enton Punavia deklaroi për Euronews Albania se nuk do të ketë rritje të çmimit të biletës apo abonesë...

“Mësova shqip për dy vjet”, ambasadori austriak: Shijoj mikpritjen shqiptare dhe ushqimin

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner ka treguar për emisionin “Mirëmëngjes” se ka filluar të mësojë gjuhën shqipe dy vite më parë. Gjatë intervistës me...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER