Raportet Turqi-Rusi ‘zemërojnë’ SHBA, Erdogan synon të blejë serinë e mbrojtjes raketore S-400

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Turqia duket se është e vendosur të forcojë raportet me Rusinë dhe të ketë një marrëdhënie të tensionuar me Washingtonin.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan, u shpreh së fundmi se Turqia ende synon të blejë një seri të dytë të sistemeve të mbrojtjes raketore S-400 nga Rusia, një veprim që mund të thellojë tensionet me aleatin e NATO-s, Uashingtonin dhe të shkaktojë sanksione të reja amerikane.

Uashingtoni thotë se S-400 përbëjnë një kërcënim për avionët e tij luftarakë F-35 dhe për sistemet më të gjera të mbrojtjes të NATO-s.

Turqia nga ana tjetër argumenton se nuk ishte në gjendje të blinte sisteme të mbrojtjes ajrore nga asnjë aleat i NATO-s, pasi nuk plotësoheshin kushte të kënaqshme.

“Në të ardhmen, askush nuk do të jetë në gjendje të ndërhyjë në lidhje me llojin e sistemeve të mbrojtjes që marrim, nga cili shtet i marrim dhe në çfarë niveli. Askush nuk mund të ndërhyjë në këtë. Ne jemi të vetmit që marrim vendime të tilla” u shpreh Erdogan gjatë një interviste.

Në dhjetor Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj Drejtorisë së Industrisë së Mbrojtjes të Turqisë, shefit të saj Ismail Demir dhe tre punonjësve pas blerjes së serisë së parë të S-400.

Por, bisedimet midis Rusisë dhe Turqisë mbi këto sisteme kanë vijuar. Uashingtoni ka thënë vazhdimisht se kjo do të shkaktojë sanksione të reja.

Erdogan vizion Rusinë javën e ardhshme ku do të takohet me shefin e Kremlinit, Vladimir Putin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

‘Asnjë përmirësim në fushën e medias’, ambasaadori austriak: S’duhet të ndërhyjë qeveria apo biznesi

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner u shpreh për emisionin “Mirëmëngjes” se vitin e fundit në Shqipëri nuk ka pasur asnjë përmirësim në fushën...

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER