‘Facebook po na shkatërron’, ish-menaxherja dëshmon në Kongres: Po dëmtohet demokracia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Facebook dëmton fëmijët, shkakton përçarje dhe dobëson demokracinë tonë. Ka qenë ky denoncimi që një ish-punonjëse e rrjetit social ka bërë përpara ligjvënësve në Kongresin Amerikan.

Denoncimi i 37-vjeçares Frances Haugen, ish-menaxhere e kthyer në informatore, erdhi në një kohë kur kompania e themeluar nga Mark Zuckerberg ndodhet nën presion për reforma.

“Emri im është Frances Haugen. Unë punoja për Facebook. U bashkova me rrjetin social pasi mendoja se kishte potencialin për të nxjerrë më të mirën prej nesh. Por sot jam këtu për të thënë se, produktet e Facebook dëmtojnë fëmijët, shkaktojnë përçarje dhe dobësojnë demokracinë tonë. Krerët e kompanisë dinë si t’i bëjnë rrjetet sociale më të sigurta, por para njerëzve kanë zgjedhur fitimet astronomike”, tha Frances Haugen, ish-menaxhere e Facebook.

Nga ana e tyre, ligjvënësit amerikanë kritikuan Facebook dhe shefin e tij, Mark Zuckerberg. Ata i bënë thirrje atij të dëshmojë përpara komisionit parlamentar dhe kërkuan nga institucionet që të hetojnë kompaninë.

“Viktima janë fëmijët tanë. Adoleshentët sot shihen në pasqyrë dhe ndiejnë dyshime dhe pasiguri. Mark Zuckerberg duhet ta kishte parë veten në pasqyrë sot, por në vend që të merrte përsipër përgjegjësitë, ai doli për të lundruar”, tha Richard Blumenthal, senator, Shtetet e Bashkuara.

Dëshmia erdhi një ditë pasi Facebook dhe rrjetet e tjera në vartësi të tij, përfshirë Instagramin, pësuan një ndërprerje të funksionimit. Nga ana e tij, rrjeti social reagoi duke thënë se ish-menaxherja Haugen nuk kishte dijeni për sektorët për të cilët fliste.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

8 viktima nga COVID-19, mbi 400 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 8 humbje jete dhe mbi 400 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë dy qytetarë nga...

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER