Kina testoi një raketë supersonike në orbitë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një raport i fundit nga gazeta Financial Times ka paraqitur se Kina ka testuar fshurazi një raketë supersonike me aftësi bërthamore.

Raketa e lëshuar nga ushtria kineze fluturoi nëpër hapësirë ​​me orbitë të ulët gjatë muajit Gusht.

Megjithëse raketa humbi objektivin e saj për rreth 10 kilometra, testi demonstroi përparimin e Kinës në zhvillimin e armëve supersonike.

“Testi tregoi se Kina kishte bërë përparim mahnitës në armët supersonike dhe ishte shumë më i avancuar nga sa kuptuan zyrtarët amerikanë” – kanë konfirmuar disa burime për Financial Times.

Kina ka zhvilluar në mënyrë agresive këtë teknologji, të cilën e sheh si vendimtare për t’u mbrojtur kundër përparimeve të SHBA-së në teknologjitë supersonike dhe të tjera.

Krahas Kinës edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rusia dhe të paktën 5 vende të tjera po punojnë në teknologjinë supersonike.

Muajin e kaluar, Koreja e Veriut tha se kishte testuar një raketë supersonike të sapo zhvilluar.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...


TË FUNDIT

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER