Pfizer paraqet efikasitet të lartë të dozes së tretë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të dhënat nga provat klinike të Fazës së 3 të Pfizer ka paraqitur se doza e tretë e vaksinës është 95,6% efektive, përfshirë edhe variantin Delta.

Kreu i BioNTech, Ugur Sahin, tha se këta “elementë të rëndësishëm” vërtetojnë se 1 dozë përforcuese është efektive ndaj virusit.

“Bazuar në këto gjetje, dozat përforcuese mund të luajnë një rol të rëndësishëm në rikthimin në normalitet.” –  tha Ugur Sahin.

Në studim morën pjesë 10.000 persona, të cilët ishin vaksinuar me të 2 dozat e vaksinës Pfizer. Intervali midis dozave të dyta dhe të treta ishte afërsisht 11 muaj.

Mosha mesatare e pjesëmarrësve ishte 53 vjeç, me pak se gjysma që i përkisnin grupmoshës 16-55 vjeç. Më shumë se 1 e 5-ta ishin +65 vjeç, një kategori në rrezik më të madh nga Covid-19.

Efikasiteti ishte “i njëjtë” pavarësisht nga gjinia, mosha, raca, kombësia ose faktorë të tjerë.

Nga ana tjetër, Suedia ka zgjatur pezullimin që i është vendosur vaksinës së Moderna-s për koroavirusin tek personat nën 30 vjeç. Kjo për shkak të disa efekteve anësore të rralla që lidhen me zemrën.

Për sa I përket vaksinës ruse, Agjencia Evropiane e Barnave, EMA, ka shtyrë vendimin për miratimin e saj.

Agjencia ka njoftuar se do të marrë vendimin për miratimin e vaksinës ruse Sputnik V, në tre mujorin e parë të vitit 2022, pasi sipas kompanisë të dhënat e deritanishme janë të pamjaftueshme.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Frikë nga ‘Omicron’, BE ndalon udhëtimet nga zonat e rrezikut

Varianti i ri i COVID-19 i konstatuar së pari në Afrikën e Jugut përbën shqetësim për Organizatën Botërore të Shëndetësisë. Omicron është pikasur tek udhëtarë...

Ende pa autor sulmi me tre të vrarë në Deçan, jashtë rrezikut i plagosuri

Me gjithë impenjimin maksimal të policisë së Kosovës, ende nuk është arritur të zbardhet asgjë mbi sulmin me armë ndaj një autobusi në fshatin...

Demokratët festojnë sot Pavarësinë dhe Çlirimin, Basha homazhe tek Monumenti i Nënës Shqipëri

Kreu i PD-së Lulzim Basha i shoqëruar nga deputetë dhe përfaqësues të tjerë të Partisë Demokratike ka zhvilluar paraditen e sotme homazhe për Ditën...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER