Thellohet përplasja SHBA-Kinë, Biden zotohet të mbrojë Tajvanin. Pekini: Tokë kineze, s’e lëshojmë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan, Joe Biden ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara do ta mbrojnë Tajvanin nëse Kina e sulmon.

Gjatë një eventi të organizuar nga CNN, pjesëmarrësit iu referuan lajmeve se Kina ka testuar një raketë supersonike së fundmi dhe pyetën Biden nëse do ta mbronte Tajvanin.

“Po dhe po! Ne kemi një angazhim për këtë”, u përgjigj Biden, duke shtuar se në këtë aspekt nuk ka asnjë rrezik pasi sipas tij, si Kina edhe Rusia e dinë që Shtetet e Bashkuara kanë ushtrinë më të fuqishme në botë.

E njëjta gjë, shtoi Biden, vlen edhe për aleatët e tjerë të Amerikës si Kanadaja, Evropa, apo ato në Azi si Japonia dhe Koreja e Jugut.

Duke reaguar, qeveria kineze i bëri thirrje Shteteve të Bashkuara që të shmangin dërgimin e sinjaleve të gabuara që sugjerojnë pavarësinë e Tajvanit.

Në një konferencë për shtyp në Pekin, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme deklaroi se Kina nuk do të lejojë hapësira për koncesione dhe as ndërhyrje të huaj në çështjet e saj të brendshme.

“Tajvani është pjesë e patjetërsueshme e territorit kinez. Ai është çështje e brendshme e Kinës dhe ne nuk lejojmë ndërhyrje të jashtme. Kur bëhet fjalë për interesat jetike të Kinës si sovraniteti dhe integriteti territorial i saj, ne nuk bëjmë kompromise”, tha Wang Wenbin, zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze.

Kina ka deklaruar se Tajvani është çështja më e rëndësishme me të cilën po përballet me Shtetet e Bashkuara dhe ka denoncuar atë që e ka quajtur “bashkëpunim” mes Uashingtonit dhe Taipeit.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

8 viktima nga COVID-19, mbi 400 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 8 humbje jete dhe mbi 400 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë dy qytetarë nga...

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER