Mungesë produktesh e rritjesh çmimesh, konsumatorët në SHBA të prekur nga inflacioni

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Amerikanët janë kapluar nga çmimet në rritje që nga shpërthimi i COVID-19 në Shtetet e Bashkuara.

Megjithatë, spiralja inflacioniste, së bashku me zinxhirët e bllokuar të furnizimit në muajt e fundit, i ka çuar kostot e në një nivel të ri.

Sipas të dhënave të publikuara nga Departamenti i Punës i SHBA më 13 tetor, Indeksi i çmimeve të konsumit në SHBA (CPI) u rrit 5.4 për qind në shtator nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar dhe 0.4 për qind nga muaji i kaluar.

Megjithatë, rritja e çmimeve nuk është faktori i vetëm në lojë që përforcon shqetësimet e konsumatorëve.

Mungesat e mallrave po ndikojnë gjithashtu seriozisht në jetën e përditshme të njerëzve.

Si reagim, shitësit e mëdhenj në Shtetet e Bashkuara tani po marrin me qira anije për të transferuar mallra në porte më të vogla në mënyrë që të shmangin bllokimet në portet e mëdha.

Por, mungesa e punonjësve të portit, shoferëve të kamionëve dhe punëtorëve hekurudhor e kanë bërë të pamundur dërgimin e mallrave në kohë.

Shumë shitës me pakicë dhe prodhues kanë paralajmëruar tashmë për mungesat e mallrave dhe çmimet në dyqane për festat e ardhshme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Varianti Omicron mund t’i rezistojë vaksinave, paralajmëron drejtori i Moderna

Vaksinat ekzistuese për COVID-19 ka të ngjarë të jenë shumë më pak efektive kundër variantit Omicron të virusit sesa variantet e mëparshme, ka paralajmëruar...

8 të dënuar në regjimin 41 bis, ministri Manja: Do futen të tjerë

Në regjimin 41 bis do të futen edhe të dënuar të tjerë. Kështu deklaroi ministrisë i Drejtësisë, Ulsi Manja në një trajnim me OSBE...

Dodik: Putini dhe Kina do të ndihmojnë nëse Perëndimi vendos sanksione

Udhëheqësi serb i presidencës trepalëshe i Bosnjës, Milorad Dodik, i cili akuzohet për nxitje dhune, duke motivuar shpërbërjen e Bosnje-Hercegovinës hedh poshtë kërcënimin për...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER