Putin i kërkon Gazprom-it të nisë furnizimin me gaz drejt Europës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin i kërkoi kreut të gjigantit energjetik Gazprom, Alexei Miller, që pasi të përfundojë mbushjen e rezervave kombëtare të nisë të furnizojnë depozitat evropiane të gazit.

Presidenti rus tha se kjo masë do të zbatohet deri më 8 nëntor dhe pritet të përmirësojë situatën në tregun evropian të energjisë.

Në mbledhjen e qeverisë Miller u shpreh se Gazprom do të arrijë nivelin e planifikuar prej më shumë se 72.6 miliardë metra kub (bcm) gaz në magazinimin e brendshëm deri më 1 nëntor dhe do të përfundojë plotësisht mbushjen e inventarëve deri më 8 nëntor.

Çmimet e gazit në Azi dhe Evropë kanë arritur në nivele rekord duke u rritur me 365%.

Për më shumë që me ardhjen e stinës së dimrit, gazi përdoret edhe më shumë.

Liderët e BE vijojnë të diskutojnë se cila mund të jetë zgjidhja emergjente dhe afatgjatë e këtij problemi, pjesë e planit është blerja e përbashkët e gazit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Tensione mes Francës dhe Britanisë për emigrantët, zgjidhja e problemit ende larg

Në kampin ku kanë qëndruar 27 personat që pak ditë më parë u mbytën në kanalin e La Manshit janë të vështira. Që prej 2018-s,...

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

8 viktima nga COVID-19, mbi 400 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 8 humbje jete dhe mbi 400 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë dy qytetarë nga...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER