“Vax” përzgjidhet si fjala e vitit nga Universiteti i Oxford-it

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Vax” është përzgjedhur si fjala e vitit nga hartuesit e fjalorëve në Oxford English Dictionary (OED).

Një zgjedhje e tillë është bërë pasi përdorimi i fjalëve që lidhen me vaksinat janë rritur gjatë vitit 2021 për shkak të Covid-19.

Redaktorja e lartë e OED, Fiona McPherson thotë se Vax ishte një zgjedhje e qartë pasi ka patur një “ndikimin më të mrekullueshëm”.

“Fjala daton të paktën që nga vitet 1980, por sipas të dhënave tona është përdorur rrallë deri këtë vit” – Fiona McPherson

Ka disa përkufizime në Fjalorin anglisht të Oksfordit për ‘Vax’:

vax. Një vaksinë / vaksinë ;

vax. Trajto (dikë) me një vaksinë për të krijuar imunitet ndaj një sëmundjeje ;

vaxxie. Një fotografi e vetes duke marrë gjatë ose menjëherë para ose pas një vaksinimi, veçanërisht një kundër Covid-19, dhe zakonisht shpërndahet në mediat sociale / një selfie vaksinimi ;

anti-vax. Kundër vaksinimit ;

anti-vaxxer. Një person që është kundër vaksinimit ;

double-vaxxed. I vaksinuar me 2 doza.

Gjithashtu, përdorimi i fjalës pandemi është rritur me më shumë se 57% këtë vit.

Oxford Languages ​​dhe Universiteti Collins vendosin secili fjalën e tyre të vitit dhe në 2020 Collins zgjodhi “bllokimin”.

Por Oxford vendosi të mos zgjidhte një fjalë për shkak se kishte shumë “pretendentë”, kështu që zgjeroi çmimin e tij për të përfshirë një sërë fjalësh të reja kyçe duke përfshirë bllokimin, zjarret dhe Covid-19, si dhe Black Lives Matter, WFH [punon nga shtëpia].

Fjala fituese e këtij viti në Oksford, vax, u regjistrua për herë të parë në anglisht në 1799, ndërsa derivatet e saj vaksinimi dhe vaksinimi u shfaqën për herë të parë në 1800.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...


TË FUNDIT

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER