OKB: Emigracioni nuk duhet të përdoret për qëllime politike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Për sa i përket situatës së emigrantëve në kufirin mes polonisë dhe Bjellorusisë ka reaguar Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres.

Ai rithekson rëndësinë që çështjet e emigracionit dhe refugjatëve të trajtohen sipas parimeve humanitare dhe ligjit ndërkombëtar.

“Situata të tilla nuk duhet të përdoren për qëllime politike dhe të bëhen shkak për tension mes shteteve” –  tha zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Stephane Dujarric.

Gjithashtu OKB është e shqetësuar për numrin e madh të emigrantëve dhe refugjatëve që vazhdojnë të mbeten jashtë në temperatura pothuajse të ulëta në kufi.

Nga ana tjetër, kryeministri i Polonisë akuzoi Bjellorusinë për “terrorizëm” në krizën e shkaktuar nga kufiri i vendit të tij me Bjellorusinë.

“Është e qartë se ajo që ne po përballemi këtu është manifestimi i terrorizmit shtetëror”, tha kryeministri polak.

Situata kritike e emigrantëve në kufijtë e jashtëm të BE ka bërë që kancelarja në detyrë, Angela Merkel të zhvillojë një telefonatë me presidentin rus, Vladimir Putin.

Sipas zëdhënësit të qeverisë gjermane, Steffen Seibert, Merkel i ka thënë Putinit se “instrumentalizimi i migrantëve” nga Bjellorusia është i papranueshëm. Ajo i ka kërkuar Putinit të influencojë në këtë krizë ndaj regjimit autoritar të Lukashenkos.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...


TË FUNDIT

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...

G7 ofron mbi 18 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Liderët financiarë të G7 kanë rënë dakord për t’i ofruar Ukrainës një ndihmë prej 18.4 miliardë dollarë, raporton ‘Reuters’. Ministrat e Financave dhe guvernatorët e...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER