‘Pfizer’ gati ndajë me vende të botës së tretë licencën e prodhimit të pilulës anti-COVID

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Gjiganti farmaceutik ‘Pfizer’ ka rënë dakord të ndajë licencën e prodhimit të medikamentit të vet anti-COVID, çka do të bëjë të mundur prodhimin e tij në më shumë vende të botës.

Është një marrëveshje që kompania thotë se mund t’i japë më shumë se gjysmës së popullsisë së botës qasje ndaj trajtimit, edhe pse ‘Pfizer’ kundërshton thirrjet për t’u dhënë vendeve më të varfra akses në formulën e saj të vaksinës së coronavirusit.

Kompania tha më herët gjatë këtij muaji se medikamenti, i quajtur ‘Paxlovid’, zvogëlon rrezikun nga shtrimi në spital dhe vdekja për shkak të COVID-19 në masën 89 për qind nëse përdoret brenda 3 ditëve nga shfaqja e simptomave.

Ky medikament ende nuk ka marrë aprovim për përdorim në SHBA, por ‘Pfizer’ thotë se do të kërkojë autorizimin nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave sa më shpejt të jetë e mundur

“Licenca është shumë e rëndësishme nëse aprovohet, sepse ky medikament oral është i përshtatshëm për vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme dhe mund të luajë një rol thelbësor në shpëtimin e jetëve dhe kontribut global në luftën ndaj pandemisë”, thotë Charles Gore, drejtor ekzekutiv i ‘Medicines Patent Pool’, grupi jofitimprurës që arriti marrëveshjen me ‘Pfizer’.

Më herët “Pfizer” deklaroi se i ndërpreu testet e mëtejshme pasi rezultatet e para ishin pozitive. Ilaçi i saj është projektuar të bllokojë një enzimë që i duhet virusit në mënyrë që të shumëfishohet. Ajo merret dy herë në ditë për 5 ditë rresht.

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Rusët zgjerojnë kontrollin në Ukrainë

Të paktën 10 persona kanë mbetur të vrarë nga një seri bombardimesh ruse ndaj komplekseve ushtarake në Dnipro të Ukrainës. Është pikërisht artileria e...

Situata në Ukrainë 24 orët e fundit

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski tha se situata në Donbas është "shumë e vështirë" pasi Rusia ka rritur fuqinë e zjarrit, pavarësisht kësaj ai...

Mbaron mandati i Rithemelimit, Këshilli Kombëtar voton për kryesinë e re

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike do të votojë sot për të zgjedhur kryesinë e re të partisë. Në mbledhjen e mbajtur të premten në mbrëmjen,...

TË FUNDIT

Rusët zgjerojnë kontrollin në Ukrainë

Të paktën 10 persona kanë mbetur të vrarë nga një seri bombardimesh ruse ndaj komplekseve ushtarake në Dnipro të Ukrainës. Është pikërisht artileria e...

Situata në Ukrainë 24 orët e fundit

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski tha se situata në Donbas është "shumë e vështirë" pasi Rusia ka rritur fuqinë e zjarrit, pavarësisht kësaj ai...

Mbaron mandati i Rithemelimit, Këshilli Kombëtar voton për kryesinë e re

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike do të votojë sot për të zgjedhur kryesinë e re të partisë. Në mbledhjen e mbajtur të premten në mbrëmjen,...

Shaip Kamberi mbetet jashtë Parlamentit të Serbisë

Shaip Kamberi nuk ka mundur ta fitojë mandatin e deputetit në Parlamentin e Serbisë, raportojnë mediat në Kosovë. Kamberi thuhet se ka mbetur jashtë Parlamentit...

Raste të reja në Finlandë e Spanjë me linë e majmunit, thellohen studimet

Finlanda ka raportuar rastin e parë të lisë së majmunit, duke hyrë në listën e gjatë të vendeve evropiane me raste të konfirmuara. Sipas...