Zelanda e Re i jep fund kufizimeve anti-COVID, miraton sistemin e ri të luftimit të viruseve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zelanda e Re do të miratojë një sistem të ri të luftës me virusin COVID-19 nga 3 dhjetori, i cili do t’i japë fund kufizimeve të ashpra dhe do t’i lejojë bizneset të operojnë në qytetin e saj më të madh, deklaroi të hënën kryeministrja Jacinda Ardern.

Zelanda e Re nuk pati infektime me COVID-19 deri në gusht, por nuk ka qenë në gjendje të kapërcejë një shpërthim të variantit Delta.

Qyteti i tij më i madh Auckland ka qenë në izolim për më shumë se 90 ditë, megjithëse disa masa u lehtësuan kohët e fundit.

Sistemi i ri do t’i vlerësojë rajonet si të kuqe, portokalli ose jeshile në varësi të nivelit të tyre të ekspozimit ndaj COVID-19 dhe shkallës së vaksinimit. Auckland, epiqendra e shpërthimit të Delta, do të fillojë me të kuqe, duke i bërë të detyrueshme maskat dhe duke vendosur kufizime në tubimet në vende publike.

Ardern tha se rreth 83% e popullit është plotësisht i vaksinuar, ndërsa 88% kanë bërë vaksinën e tyre të parë.

Vendi prej 5 milionë banorësh ka raportuar deri më tani rreth 7 mijë raste gjithsej dhe vetëm 39 vdekje.

Kufiri i saj ndërkombëtar është ende i mbyllur dhe nuk dihet ende se kur do të rihapet.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Komiteti Teknik për COVID: 10 herë më shumë infektime tek të pavaksinuarit

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive Silva Bino tha se nga analizat në të gjithë vendin rezulton se infektimi është 10 herë më i...

Sebastian Kurz tërhiqet nga politika, hetohet për korrupsion

Sebastian Kurz, i cili në tetor dha dorëheqjen nga posti i kancelarit të Austrisë pasi u vu nën hetim për korrupsion, largohet nga politika. Kurz...

SPAK kërkon burg përjetë për të akuzuarit e masakrës së Lushnjës (Foto ekskluzive e Orges Bilbilit nga burgu)

SPAK ka kërkuar burg përjetë për Orges Bilbilin dhe Anterio Kaloshin, dy persona te akuzuar për masakrën e Lushnjës në vitin 2017. Prokurorja e SPAK...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER