‘Amazon’ dhe ‘Apple’ gjobiten me 200 milionë euro

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoriteti Italian i Konkurrencës ka gjobitur gjigantët amerikanë të teknologjisë Amazon dhe Apple me një total prej më shumë se 200 milionë eurosh për bashkëpunim të dyshuar kundër konkurrencës së drejtë në shitjen e produkteve Apple dhe Beats.

Sipas autoritetit mbikëqyrës, dispozitat kontraktuale të një marrëveshjeje të vitit 2018 midis kompanive nënkuptonin se vetëm shitësit e përzgjedhur lejoheshin të shisnin produktet e Apple dhe Beats në Amazon.it, duke shtuar se kjo ishte në kundërshtim me rregullat e Bashkimit Evropian dhe ndikonte në konkurrencën e çmimeve.

Si Apple ashtu edhe Amazon thanë se planifikojnë të apelojnë vendimin.

Autoriteti vendosi një gjobë prej 68.7 milionë euro për Amazon dhe 134.5 milionë euro për Apple, duke urdhëruar kompanitë që t’i japin fund kufizimeve për t’u dhënë shitësve me pakicë të produkteve origjinale Apple dhe Beats akses në Amazon.it në një mënyrë jodiskriminuese.

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Sebastian Kurz tërhiqet nga politika, hetohet për korrupsion

Sebastian Kurz, i cili në tetor dha dorëheqjen nga posti i kancelarit të Austrisë pasi u vu nën hetim për korrupsion, largohet nga politika. Kurz...

SPAK kërkon burg përjetë për të akuzuarit e masakrës së Lushnjës (Foto ekskluzive e Orges Bilbilit nga burgu)

SPAK ka kërkuar burg përjetë për Orges Bilbilin dhe Anterio Kaloshin, dy persona te akuzuar për masakrën e Lushnjës në vitin 2017. Prokurorja e SPAK...

‘1.6 miliardë euro para të pista në ndërtim’, Basha debat me ministren e Financave

Gjatë diskutimit në Kuvend të ligjit të ri për pastrimin e parave, kryedemokrati Lulzim Basha akuzoi se në sektorin e ndërtimit po pastrohen paratë e pista të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER