Dorëshkrimi i teorisë së relativitetit të përgjithshëm nga Albert Ajnshtajn shitet për 11.6 milionë euro

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një dorëshkrim në të cilin Albert Ajnshtajn përgatiti teorinë e tij të relativitetit të përgjithshëm është shitur në një ankand në Paris për një vlerë rekord prej 11.6 milionë eurosh.

Të dhënat e mëparshme për shitjet e dorëshkrimeve të Ajnshtajnit ishin 2.8 milionë dollarë (2.4 milionë euro) në 2018 në Nju Jork për një letër për Zotin dhe 1.56 milionë dollarë (1.39 milionë euro) në 2017 në Jerusalem për një letër për sekretin e lumturisë.

Dokumenti i shitur të martën, i cili ishte vlerësuar për një shifër mes 2 dhe 3 milionë euro, u shit për 11.6 milionë euro.

Ndryshe nga dy rekordet e mëparshme, ai është një dokument pune shkencor, gjë që e bën të rrallë.

Është një dorëshkrim-autograf me 54 faqe i shkruar në 1913 dhe 1914 në Zyrih, Zvicër, nga fizikani me origjinë gjermane dhe bashkëpunëtori dhe i besuari i tij, Michele Besso.

Autografet shkencore të Ajnshtajnit nga kjo periudhë dhe në përgjithësi përpara viti 1919 janë shumë të rrallë, bëjnë me dije nga shtëpia e ankandeve ‘Christie’s’, ku u shit dorëshkrimi.

Sipas ‘Christie’s’, është falë Michele Besso që “dorëshkrimi ka mundur të mbërrijë deri tek ne: Ajnshtajni ndoshta nuk do të shqetësohej të ruante atë që mund t’i ishte dukur si një dokument pune”.

Pas teorisë së tij të relativitetit special, e cila çoi në demonstrimin e formulës së famshme E=mc² në 1905, Ajnshtajni filloi të punonte në një teori të relativitetit të përgjithshëm.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Dështon për herë të gjashtë mbledhja e kryesisë së Kuvendit në Kosovë

Është hera e 6 që kryesia e Kuvendit të Kosovës po dështon të mbajë mbledhjen e saj. E gjithë kjo situatë po krijohet kryesisht për...

Prodhuesit në RMV kundërshtojnë heqjen e qeseve plastike nga përdorimi

Prodhuesit në Maqedoninë e Veriut reagojnë ndaj vendimit të fundit të Qeverisë për heqjen e qeseve plastike nga përdorimi dhe zëvendësimi i tyre me...

Manastirliu: Nga sot personat mbi 18 vjeç mund të marrin dozën përforcuese

Nga sot çdo qytetar i moshës mbi 18 vjeç mund të marrë dozën e tretë të vaksinës, të paktën 6 muaj pasi kanë kryer...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER