Refuzuan hapur vaksinën, mjekët rusë ftojnë fytyrat publike të vizitojnë spitalet COVID

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grup mjekësh rusë kanë ftuar njerëz të famshëm dhe politikanë që kanë deklaruar se janë kundër vaksinave, të vizitojnë spitalet COVID.

Njëmbëdhjetë mjekë nënshkruan letrën e hapur të mërkurën, duke u bërë thirrje figurave publike që të shohin efektet e virusit në spitalet ku trajtohen pacientët e infektuar.

Letra iu drejtua zërave më të zhurmshëm kundër vaksinës që kanë përhapur dyshime në lidhje me efektivitetin e saj në mediat sociale.

Rusia ka regjistruar më shumë se 1000 vdekje nga COVID-19 çdo ditë për javë të tëra, si dhe ka regjistruar infeksione ditore të larta.

Në total, task forca e koronavirusit ka raportuar afro 9.4 milionë infeksione të konfirmuara dhe më shumë se 267 mijë vdekje, deri tani numri më i lartë i vdekjeve në Evropë. Disa ekspertë besojnë se shifra e vërtetë është edhe më e lartë.

Sipas mjekëve, në rritjen e infektimeve ndikon niveli i ulët i vaksinimit. Ata zgjodhën të dërgojnë një letër në formë kërkese për ata persona që mendojnë se kanë ndikuar në opinionin publik për të mos u vaksinuar.

Vetëm 37.2% e të rriturve rusë janë vaksinuar plotësisht.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

2 pistat ku po hetohet për vrasjen e ish-deputetit në Shkodër

Mos-shlyerja e borxheve është pista kryesore e hetimeve për vrasjen e ish-deputetit Pashko Ujka në Shkodër. Gazetari Teodor Gjerga raportoi se një tjetër pistë ku...

Greqia, 100 euro gjobë për të pavaksinuarit mbi 60 vjeç

Personat e pa vaksinuar mbi 60 vjeç në Greqi duhet të vaksinohen deri më 16 janar, në të  kundërt do të gjobiten me 100...

Rreshjet e dëborës, qarkullim pa probleme në aksin Milot-Morinë

Shqipëria është përfshirë nga moti i keq me reshje dëbore dhe shiu në dy ditët e fundit. Reshje dëbore janë raportuar dhe në veri të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER