Sarajevë, protesta kundër mbylljes së minierave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Me mijëra minatorë protestuan përpara godinës së qeverisë në Sarajevë.

Punëtorët e të gjitha minierave në Bosnje Hercegovinë ndaluan punën dhe vendosën të protestojnë kundër mbylljes së tyre.

Qeveria e Bosnje e Hercegovinës është zotuar se do të kalojë në energji të gjelbër deri ne vitin 2050.

6.800 minatorë protestuan në rrugët e Sarajevës, për të kundërshtuar atë që ata e cilësojnë përkeqësim të shpejtë të kushteve të punës dhe reduktim të pagave.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

SPAK kërkon burg përjetë për të akuzuarit e masakrës së Lushnjës (Foto ekskluzive e Orges Bilbilit nga burgu)

SPAK ka kërkuar burg përjetë për Orges Bilbilin dhe Anterio Kaloshin, dy persona te akuzuar për masakrën e Lushnjës në vitin 2017. Prokurorja e SPAK...

‘1.6 miliardë euro para të pista në ndërtim’, Basha debat me ministren e Financave

Gjatë diskutimit në Kuvend të ligjit të ri për pastrimin e parave, kryedemokrati Lulzim Basha akuzoi se në sektorin e ndërtimit po pastrohen paratë e pista të...

Dështon për herë të gjashtë mbledhja e kryesisë së Kuvendit në Kosovë

Është hera e 6 që kryesia e Kuvendit të Kosovës po dështon të mbajë mbledhjen e saj. E gjithë kjo situatë po krijohet kryesisht për...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER