Lira turke bie në nivelin më të ulët historik, protesta nga qytetarët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Njerëzit në rrugët e Stambollit kanë shprehur shqetësimin për rënien e lirës turke në nivele rekord ndaj dollarit të mërkurën.

Protestat nisën një ditë pasi presidenti turk tha se politikëbërësit nuk do të rrisnin normat e interesit në përgjigje të rënies së vlerës së monedhës.

Lira turke ka humbur rreth 40% të vlerës së saj që nga fillimi i vitit.

Përplasja pason gjithashtu uljet e fundit të normave të interesit, për të tretin muaj radhazi javën e kaluar.

Presidenti Erdogan, i cili e kishte deklaruar veten një “armik” të kostove të larta të huamarrjes, i portretizoi politikat e tij ekonomike si “një luftë ekonomike për pavarësi” gjatë një fjalimi.

“Ose do të hiqnim dorë nga investimet, prodhimi, rritja dhe punësimi duke iu përmbajtur mirëkuptimit që ka mbizotëruar në vendin tonë prej vitesh, ose do të përfshiheshim në një luftë historike në përputhje me prioritetet tona,” – deklaroi ai.

Erdogan e bëri të qartë se qeveria e tij nuk do të tërhiqej nga politika e saj e uljes së normave të huamarrjes për të nxitur rritjen e lirës turke.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

8 të dënuar në regjimin 41 bis, ministri Manja: Do futen të tjerë

Në regjimin 41 bis do të futen edhe të dënuar të tjerë. Kështu deklaroi ministrisë i Drejtësisë, Ulsi Manja në një trajnim me OSBE...

Dodik: Putini dhe Kina do të ndihmojnë nëse Perëndimi vendos sanksione

Udhëheqësi serb i presidencës trepalëshe i Bosnjës, Milorad Dodik, i cili akuzohet për nxitje dhune, duke motivuar shpërbërjen e Bosnje-Hercegovinës hedh poshtë kërcënimin për...

Zviceranët mbështesin masat shtrënguese kundër COVID-19

Votuesit zviceranë kanë përkrahur masat qeveritare për luftim të pandemisë së coronavirusit, kanë treguar rezultatet preliminare të një referendumi. Më shumë se 60 për qind...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER