Në vitin 2050, Nju Jorku rrezikon të fundoset tërësisht

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në vitin 2050 mund të zhytet tërësisht nën ujë, a ka ende shpresë për Nju Jorkun?

Një nga metropolet kryesore të botës po përgatitet për të pashmangshmen: fundosjen totale nën nivelin e detit. Prej kohësh, kambanat e alarmit po bien mbi ‘xhunglën urbane’ dhe njujorkezët kanë nisur të vënë në zbatim plane për të shmangur gabimet e të shkuarës si dhe për t’u mbrojtur kundrejt asaj që mund t’i sjellë e ardhmja.

Moti ekstrem dhe katastrofat klimaterike kanë qenë pjesë e titujve kryesorë gjatë të gjithë dekadës së fundit, dhe fatkeqësisht qendra financiare e SHBA-së ka treguar se është jashtëzakonisht vulnerabël ndaj ndryshimeve më të vogla në termometër.

Me një vijë bregdetare prej 836 km, ekspertët i druhen ngritjes së nivelit të detit me 20-75 cm deri në vitin 2050.

Kjo rritje mund të dërgojë pjesë të konsiderueshme të Nju Jorkut nën ujë, sidomos ishullin e Manhatanit.

Shembulli i Uraganit Sendi në 2012 dhe stuhitë Ida dhe Henri këtë verë, shkaktuan miliarda dollarë dëme për qytetin më të madh në Amerikë si dhe i morën jetën mbi 50 banorëve.

Me pozicionin e tij unik gjeografik, ‘Molla e madhe’ apo The Big Apple është jashtëzakonisht vulnerabël ndaj motit të keq dhe së fundmi qyteti ka adoptuar një plan prej $20 miliardë dollarësh në përpjekje për të parandaluar stuhi të ardhshme.

Një nga projektet po merr përsipër të mbrojë banorët e Manhatan. Projekti East Side Coastal Resiliency ka për qëllim të mbrojë 110,000 njujorkezë që jetojnë në Manhattan, duke ngritur një sistem të integruar me gjatësi 4 kilometra, i cili do të përfshijë parqe të ngritura në pjerrtësi, mure, diga dhe porta kundër përmbytjes që do të jenë të lëvizshme, duke krijuar një linjë të pandërprerë që do të shërbejë si mbrojtje kundër ngritjes së nivelit të detit dhe kërcënimit të stuhive që po bëhen gjithnjë e më të fuqishme si pasojë e ngrohjes globale.

Gjithashtu, Manhatan do të mbjellë mijëra pemë rreth e rrotull kantierit të ndërtimit si dhe të përmirësojë sistemin nëntokësorë të kanalizimeve.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...


TË FUNDIT

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER