Kompanitë ajrore paralajmërojnë probleme me fluturimet prej teknologjisë 5G

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kalimi i shërbimeve të telefonave në teknologjinë 5G do të shkaktojë probleme të mëdha me fluturimet.

10 kompanitë më të mëdha ajrore në SHBA e kanë quajtur këtë një “fatkeqësi ekonomike tërësisht të shmangshme”.

Kompanitë i tremben faktit se sinjali 5G do të çrregullojë sistemet e orientimit të aeroplanëve, sidomos në kushte të këqija atmosferike.

Paralajmërimi u dha përmes një letre dërguar autoriteteve amerikane të aviacionit.

Shefat ekzekutivë të kompanive ajrore kërkuan ndërhyrje të menjëhershme, që të shmangen problematika të cilat mund të prekin pasagjerët, zinxhirët e furnizimit dhe dërgesat e mjeteve të nevojshme mjekësore, përfshi këtu edhe shpërndarjen e vaksinave.

Ata kërkojnë që sinjalet 5G të përjashtohen nga një distancë afro 3.2 km nga pistat e aeroporteve.

Këto shqetësime më herët u sollën në vëmendje edhe nga dy prodhuesit e mëdhenj të avionëve, Airbus dhe Boeing, në një deklaratë të rrallë të përbashkët.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...


TË FUNDIT

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER