Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë.

Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e Xbox do të bëhet e treta më fitimprurëse në industrinë e lojërave falë investimit të Microsoft.

“Lojërat janë kategoria më dinamike dhe më emocionuese në argëtim në të gjitha platformat e sotme dhe do të luajnë një rol të rëndësishëm në platformat e Metaversit,” – u shpreh drejtori ekzekutiv i Microsoft, Bill Gates.

Kompania ka kryer investime të mëdha në fushën e lojërave, duke blerë edhe prodhuesin e “Minecraft”, “Mojang Studios” dhe “Zenimax”, në marrëveshje disa miliarda dollarëshe.

Ndërkohë, gama e Activision përfshin lojërat e famshme “Call of Duty” dhe “Overëatch”, gjë që mendohet se do t’i japë platformës Xbox avantazhin kundrejt Playstation, që për vite me radhë ka ofruar një seri lojërash ekskluzive.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

TË FUNDIT

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...