Pamjet satelitore tregojnë mbi 100 mijë trupa ruse në kufi me Ukrainën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti rus, Vladimir Putin po përgatitet për të pushtuar Ukrainën me një luftë që pritet të zgjasë 9 muaj.

Pamjet satelitore tregojnë një prani të shtuar ushtarake të Rusisë pranë kufirit me Ukrainën.

Sipas inteligjencës së Ukrainës tashmë Moska është “pranë” përfundimit të përgatitjeve finale për të ndërhyrë.

Disa imazhe satelitore të datës 19 janar tregojnë një bazë të ngritur në Boronezh, 330 km nga kufiri me Ukrainën.

Gjithashtu trupat dhe artileri janë vendosur në disa pika të tjera si në Klimovo, që është vetëm 50 km larg Ukrainës.

Vladimir Putin ka bërë me dije mbajtjen e një stërvitjeje në katër dete ku do të përfshihen 140 luftanije.

Rajoni ndodhet në prag lufte që prej ditëve të fundit të 2021, kur Moska zhvendosi rreth 100 mijë trupa bashkë me tanke dhe raketa pranë kufirit me Ukrainën.

Rusia dhe Bjellorusia pretendojnë se lëvizjet e trupave dhe artilerisë është e lodhur me stërvitjet ushtarake mes dy vendeve.

Por vëzhguesit thonë se e gjitha lidhet me përgatitjet për të pushtuar Ukrainën, që Perëndimi pret që të ndodhi në një kohë të shkurtër.

Presidenti i SHBA, Joe Biden është shprehur se Putin nuk kërkon një luftë të madhe, por do të paguajë çmim të lartë nëse ndërhyn ushtarakisht.

Të afërmit e ushtarëve rusë kanë ngritur shqetësime në rrjetet sociale për një konflikt të mundshëm ushtarak.

Sipas të dhënave, thuajse të gjithë ushtarët e dërguar në kufi janë të kontraktuar, me pagesë.

Ministria e ukrainase e Mbrojtjes thotë se nga përllogaritjet e inteligjencës janë më shumë se 127 mijë trupa pranë kufirit.

Nga ana tjetër, janë 35 mijë rebelë besnikë të Rusisë brenda Ukrainës si dhe një personel ushtarak prej 3 mijë persona.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

TË FUNDIT

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...