Papa Benedikti XVI heshti ndaj 4 rasteve të pedofilisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Papa Benedikti 16 është inkriminuar në një raport të ri mbi abuzimin e fëmijëve në Kishën Katolike në Munih, kur ai njihej si Kryepeshkopi Kardinal Ratzinger.

Hetimi i shumëpritur, i publikuar këtë të enjte në Gjermani nuk lë vend për dyshime.

SOT “Në një total prej 4 rastesh, kemi dalë në konkluzionin që Kryepeshkopi akuzohet për sjellje të pahijshme në raste të abuzimit seksual”, tha Martin Pusch, avokat dhe hartues i raportit.

Këto raste kanë ndodhur ndërsa Ratzinger ishte Kardinal në Munih, nga 1977 deri më 1982, përpara se të bëhej kreu i Kongregacionit të Vatikanit për Doktrinën e Besimit dhe më vonë, në vitin 2005, të zgjidhej si Papë.

94-vjeçari, i cili u tërhoq nga pozita papnore thuajse 10 vite më parë, refuzoi akuzat.

Në raport gjithashtu përmendet edhe kryepeshkopi aktual i Munihut, një aleat i njohur i Papës aktual.

Në 2018, një raport i kërkuar nga kisha doli në përfundimin se të paktën 3677 persona ishin abuzuar nga kleri në Gjermani, mes viteve 1946 dhe 2014.

Më shumë se gjysma e viktimave ishin 13 vjeç ose më të rinj, dhe thuajse 1/3 e tyre shërbenin në altar.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

TË FUNDIT

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...