TË FUNDIT

“Bota në zmbrapsje të rëndë të drejtave të njeriut”, deklaron Komisionerja e Lartë e OKB

Shefja e të Drejtave për Njeriun në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka bërë thirrje për “veprime të koordinuara” për të luftuar një...

Eksperti i ekonomisë, Stringa propozon disa hapa për përmirësimin e situatës ekonomike në vend

Eksperti i ekonomisë, Hazmi Stringa tha për Euronews Albania se Shqipëria ka pësuar po të njëjtën tronditje ekonomike si Bashkimi Europian gjatë periudhës së...

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, Borrell: Bashkëpunimi i fortë BE-SHBA do të ndihmojë palët

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian, Josep Borrell informoi një ditë më parë ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve të BE-së mbi raundin e...

Më 3 korrik pritet të zgjidhet kryetari i ri PDK-së

Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës ka vendosur që mbajtja e konventës për zgjedhjen e kryetarit të ri të partisë, të zhvillohet më 3...

Shqipëria e fundit në Europë për konsumin dhe të ardhurat për frymë, thotë Eurostat

Sipas të dhënave të Eurostat, Shqipëria u rendit e fundit në Europë, sa i përket konsumit individual për frymë, i cili është një matës...

ONM ankimon vendimin për konfirmimin në detyrë të Elisabeta Imerajt

Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit ka ankimuar vendimin për konfirmimin në detyrë të Elisabeta Imeraj. Ankimimi është bërë ditën e djeshme sapo Komisioni i Pavarur i...

BE sanksionon Bjellorusinë, 86 individë dhe entitete të afërta me Lukashenko në listën e zezë

Bashkimi Europian njoftoi të hënën një valë të re sanksionesh ndaj Bjellorusisë, në koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britaninë dhe Kanadanë. Sanksionet, një...

Rama: Kemi siguruar mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Në aeroportin “Nënë Tereza” kanë mbërritur sot 11 700 vaksina kundër COVID-19 të kompanisë Pfizer. Kryeministri Edi Rama shprehet se bashkë me këto doza deri...

Partia Demokratike e Kosovës më 3 korrik zgjedh kryetarin e ri

Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës sot vendosi për mbajtjen e Konventës për zgjedhjen e kryetarit të ri të partisë, më 3 korrik 2021. Ky...

Dialogu me Serbinë, Albin Kurti paralajmëron takim me presidentin e Francës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë kësaj jave do të zhvillojë takimin e parë me presidentin francez, Emmanuel Macron. Kështu ka njoftuar Zyra e Kryeministrit...

Korrupsion dhe trukim ndeshjesh, GJKKO lë në burg prokurorin e Sarandës dhe 4 të tjerë

Gjykata Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) u ka komunikuar masën e sigurisë “arrest me burg” prokurorit të Sarandës Sali Hasa dhe...

‘Jo takimit me Biden’, presidenti i ri i Iranit: SHBA të rikthehen në paktin bërthamor

Presidenti i zgjedhur i Iranit, Ebrahim Raisi deklaroi të hënën se Shtetet e Bashkuara duhet t’i rikthehen marrëveshjes bërthamore, ndërsa refuzoi një takim me...

Kryeministri Rama zgjedh të marrë mandatin e deputetit në Durrës

Kryeministri dhe kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama ka vendosur që të marrë mandatin e deputetit në Qarkun e Durrësit. Z. Rama kandidoi më 25...

Mbyllet gjykimi për “dosjen 339”, dënohen me burg 21 komisionerë

Këtë të hënë ka përfunduar gjykimi për dosjen 339, dosje kjo e cila“ trazoi” ujërat e politikës shqiptare. Gjykata e Durrësit ka dënuar me burg...

Boris Johnson paralajmëron britanikët se do të përballen me probleme po udhëtuan jashtë vendit

Në një kohë kur të gjitha shtetet bëhen gati të lehtësojnë udhëtimet, kryeministri britanik Boris Johnson paralajmëron se ata qytetarë të cilët do të...

Zv.ministrja e Turizmit: I kemi kërkuar Komitetit të Ekspertëve rishikim të masave

Ornela Çuçi, zv.ministre e Turizmit dhe Mjedisit duke iu përgjigjur kërkesës së Unionit Turistik Shqiptar për të zbutur kufizimet anti-COVID, thotë se kjo është...

Në fokus të drejtat e shqiptarëve në Serbi, Kurti pret në takim deputetin Shaip Kamberi

Kryetari i Partisë Për Veprim Demokratik, Shaip Kamberi, i cili është edhe shef i Grupit Parlamentar “Lugina e Bashkuar-SDA” këtë të hënë ka qëndruar...

U dyshua për trafik kokaine, lihet i lirë efektivi i RENEA-s

Gjykata e Tiranës ka liruar nga burgu efektivin e Forcave Speciale RENEA, Xhulio Liçin, pas qëndrimit 35 ditë në burg me afat. I riu...

E dërguara speciale e Kombeve të Bashkuara, Angelina Jolie viziton kampin e refugjatëve në Burkina Faso

Aktorja hollivudiane, Angelina Jolie vizitoi këtë të diel, kampin e refugjatëve në Burkina Faso, i cili po strehon refugjatë që janë arratisur nga dhuna...

Kosova raporton ulje të ndjeshme të rasteve pozitive me COVID-19

Kosova prej ditësh raporton se situata epidemiologjike e COVID-19 është në nivele të qëndrueshme. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në orët e...

Analiza e PD-së për 25 prillin, Bumçi: Gara në kushte të pabarabarta

Të premten, kryesia e Partisë Demokratike miratoi metodologjinë e analizës për rezultatin e 25 prillit. I ndarë në disa faza, analiza përfshin çdo grup seksioni deri në nivel...

U kap me 324 kg kokainë në portin e Durrësit, gjykata lë në qeli shoferin e kamionit

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” për Nazif Ajrofskin, shoferin e kamionit që u kap me 324...

Manastirliu: Ulet fasha e vaksinimit në +50 vjeç, sot priten sërish vaksina Pfizer

Nga sot nis vaksinimi anti-COVID për qytetarët +50 vjeç. Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Shëndetësisë dhe e Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, nga...

Garanci sovrane për biznesin, shteti jep 100 milionë euro për turizmin dhe industrinë 

Për të dalë nga kriza që pësuan në vitin 2020, bizneset do të kenë mundësi të përfitojnë kredi me garanci sovrane. Strategjia është prezantuar këtë të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER