EVROPA

Greqi, teste falas në farmaci, paketa ofrohet një herë në javë

Duke nisur nga dita e djeshme në të gjitha farmacitë ne Greqi ofrohen teste falas për COVID-19 me shpresën se dhe kjo masë do...

Vendimet mbi AstraZeneca-n, në Spanjë e Itali do të injektohen personat mbi 60-vjeç, në Britani të Madhe ndalohet për nën 30-vjeç

Pas vendimit të Agjencisë Evropiane të Barnave për sigurinë e vaksinës së AstraZeneca autoritetet shëndetësore në Spanjë dhe Itali kanë marrë vendimin që kjo...

Qirinj kundër të ftohtit, prodhuesit e verës në Chablis përpiqen të mbrojnë të korrat nga temperaturat e ulëta

Jashtë Chablis (Shabli), e njohur në botë për verën e bardhë me shije frutore, mund të shohësh një shkëlqim në ngjyrë portokalli. Por kjo pamje...

Bavaria blen ‘Sputnik V’, Landi gjerman, marrëveshje për 2.5 mln doza brenda korrikut

Landi i Bavarisë do të blejë 2.5 milionë doza të vaksinës ruse “Sputnik V”, nëse ajo aprovohet nga Agjencia Evropiane e Barnave. Lajmin e bëri...

Republika Çeke prezanton ministrin e katërt të shëndetësisë brenda një viti

Qeveria çeke ka shkarkuar nga posti të tretin ministër të shëndetësisë që prej fillimit të pandemisë së COVID-19 vitin e shkuar. Jan Blatny, i cili...

TË TJERA

EMA deklaron se ‘mpiksjet e gjakut’ duhet të listohen si një efekt anësor “shumë i rrallë” i AstraZeneca

Pas konferencës së Agjencisë Europiane të Barnave, enti rregullator Europian ka vendosur se “mpiksjet e pazakonshme të gjakut” duhet të listohen si një efekt...

Siguria e ‘AstraZeneca’, EMA, deklaratë për lidhjen mes vaksinës dhe trombozës

Agjencia Evropiane e Barnave, EMA, do të përditësojë pasditen e së enjtes konstatimet e saj mbi vaksinën e prodhuar nga kompania “AstraZeneca”. Përmes një konference...

Danimarka nis aplikimin e skemës së ”pasaportës COVID” brenda shtetit

Ditën e djeshme, Danimarka ka nisur një skemë "pasaporte COVID-19" që do të ndihmojë për të lejuar që bizneset jo-thelbësore të rihapen për klientët. "Coronapas"...

Universiteti i Oksfordit pezullon testimet e vaksinës AstraZeneca tek fëmijët

Universiteti i Oksfordit njoftoi të martën se do të pezullojë testimet e vaksinës kundër COVID-19, të krijuar në bashkëpunim me AstraZeneca, tek fëmijët dhe...

Hungaria do të lehtësojë masat anti-COVID pavarësisht rritjes së infeksionit COVID-19

Hungaria do të fillojë të lehtësojë kufizimet e bllokimit të mërkurën, pasi vaksinoi më shumë se një të katërtën e popullsisë së saj me...

“Dështuat me pandeminë e vaksinat”, qindra qytetarë protestuan në Sarajevë, kërkojnë dorëheqjen e qeverisë

Me qindra qytetarë të Bosnjës protestuan një ditë më parë në qendër të Sarajevës duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë, të cilën e akuzojnë se ka...

A duhet porositur vaksina ruse? Debate në parlamentin grek mes kryeministrit dhe liderit të opozitës Tsipras

Menaxhimi i pandemisë dhe vaksina ruse ishin temat kryesore të debatit në parlamentin grek, ku kryeministri Mitsotakis u përplas me liderin e opozitës Alexis...

Protesta të dhunshme në Itali, pronarët e bareve dhe restoranteve ngrihen kundër kufizimeve

Tensionet ishin të larta të martën jashtë selisë së Parlamentit italian, teksa pronarët e bareve dhe restoranteve u përleshën me policinë gjatë një proteste...

Greqia shtyn masat kufizuese, infektimet dhe vdekjet mbeten të larta

Rritja e numrit të të infektuarve në Greqi ka bërë që qeveria greke të shtyjë masat kufizuese edhe për dy javë, ndërkohë që ditën...

BE presion Bullgarisë, Brukseli kërkon më shumë përpjekje kundër korrupsionit

Presioni evropian mbi Bullgarinë do të rritet në mënyrë që vendi të bëjë më shumë përpjekje kundër korrupsionit. Pas zgjedhjeve të fundjavës, partia e...

Raportet BE-Turqi, zyrtarë të lartë të unionit takohen me Erdogan

Bashkimi Evropian dhe Turqia janë të gatshme për të diskutuar adresimin e dallimeve mes tyre. Ka qenë ky përfundimi i vizitës së presidentit të...

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç merr dozën e parë të vaksinës kineze

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç mori dozën e parë të vaksinës kineze, gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë televiziv ditën e martë. “Sapo bëra vaksinën dhe ndihem...

‘AstraZeneca’ dhe tromboza, EMA e pranon: Ekziston lidhja mes vaksinës dhe mpiksjes së gjakut

Franca dhe vende të tjera evropiane po përpiqen të përshpejtojnë programet e vaksinimit duke hapur qendra për injektimin në masë. Në rrethinat e Parisit, stadiumi...

Ekspertët hedhin poshtë pretendimet se vaksinat shkaktojnë variante të reja COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka hedhur poshtë pretendimet se vaksinat COVID-19 po shkaktojnë variante të reja të virusit. Raportet kanë qarkulluar në internet në...

‘Liri, jo diktaturë’, qindra protestues në Berlin kundërshtojnë masat kufizuese

Me qindra qytetarë u mblodhën në kryeqytetin gjerman Berlin, jo për të festuar Pashkën, por për të protestuar kundër masave kufizuese anti-COVID të vendosura...

Evropa hapet gradualisht, lehtësohen masat në Angli, Greqi dhe Portugali

Anglia është në prag të hapit të dytë të lehtësimit të masave kufizuese. Dyqanet, palestrat, parukeritë dhe birraritë e vendit do të hapen nga...

Vinotekat nënujore në Evropë, vjetrimi i verërave kërkon temperatura konstante dhe mungesë drite

Disa prodhues vere në Evropë i janë drejtuar detit për të përmirësuar shijen e verërave të tyre. Vjetrimi i duhur i verërave kërkon temperatura...

Italia pashkë në izolim, i gjithë vendi “zonë e kuqe”

Shtetasit italianë po i shpenzojnë pushimet e pashkëve nën masa te rrepta kufizuese, pasi autoritetet vendosën që nga e shtuna deri të hënën, i...

Vaksinimi në Venecia, autobusi kthehet në klinikë lundruese për të arritur ishujt

Venecia dhe laguna e saj përfaqësojnë një nga thesaret e Italisë, por kur bëhet fjalë për shpërndarjen e vaksinave anti-COVID tek të moshuarit që...

Venecia kthen vaporët tradicionalë në qendra vaksinimi pluskuese

Italia ka gjetur një zgjidhje kreative për të vaksinuar të moshuarit që jetojnë në ishuj: urbanët ujorë ose siç i quajnë vendasit “vaporetto”. Ata janë...

BE e shqetësuar për aktivitetet ushtarake të Rusisë pranë kufirit me Ukrainën

Bashkimi Europian ka shprehur “shqetësim të  thellë” mbi lëvizjet e fundit të forcave ushtarake ruse pranë kufirit me Ukrainën. Josep Borrell, shefi i unionit për...

Polonia në “luftë” me COVID-19 gjatë fundjavës së Pashkëve, shtohen shtrimet në spitale

Spitalet në Poloni ishin ‘në luftë’ pas një rritje të rasteve të koronavirusit. Rreth 40,000 raste u konfirmuan gjatë dy javëve përpara fundjavës së Pashkëve,...

Rihapen dyqanet e vogla në Greqi, vijojnë kufizimet në udhëtimet ndërkombëtare

Nisur nga kjo e hënë dyqanet e vogla me pakicë që shesin mallra jo-thelbësore, në Greqi rihapin dyert për t’i shërbyer konsumatorëve pas muaj...

Franca hyn në bllokim të pjesshëm, shtohet presioni në spitalet e vendit

Të dielën, Franca hyri në një bllokim të pjesshëm katër-javor në të gjithë vendin, ndërsa presioni mbi spitalet vazhdon të rritet mes një vale...

TË FUNDIT

Bllokimi i fluturimeve në Rinas, Rama: Meta dhe Berisha duan të kthejnë kaosin në vend

Kryeministri Edi Rama gjatë një takimi me banorët e zonës në Dropullit në Gjirokastër u shpreh se me bllokimin e punës në aeroportin “Nënë...

Inter shkon në 11 pikë, thellon diferencën me ndjekësit dhe afrohet me titullin

Inter ka arritur një fitore shumë të rëndësishme ndaj Sasuolos, duke triumfuar në shifrat 2-1 e duke thelluar diferencën me vendin e dytë në 11...

Foto| Rikthehen reshjet e dëborës, bllokohet qarkullimi i mjeteve në Llogara

Reshjet e dëborës dhe ngricat e krijuara si pasojë e motit të ftohtë gjatë natës kanë krijuar problematikë në qarkullimin e mjeteve në qafën...

Rënia e valutave, Gert Dajçi: Situata lidhet me zhvillimin e fushatës elektorale

Eksperti i ekonomisë Gert Dajçi, tha se ndryshe nga vitet e shkuara këtë vit është vënë re një qarkullim më i lartë i kartëmonedhave...

Josep Borrell uron Osmanin: Institucionet e reja të fokusohen në procesin e reformave dhe atë të dialogut

Vjosa Osmani ka pranuar urim për detyrën e re, si Presidente e Kosovës nga shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell. Në...

MË TË SHIKUARAT

“Sfida kryesore, strehimi”, drejtori i “Roma Versitas Albania” sqaron problematikat e komunitetit rom

Emiliano Aliu, drejtor ekzekutiv i “Roma Versitas Albania” tha se për komunitetin rom data 8 prill është një datë e shënuar që i jep...

Greva e kontrollorëve, eksperti i Aviacionit Civil: Vendim ekstrem, por i nevojshëm për zgjidhjen e situatës

Dritan Goxhaj, ekspert i Aviacionit Civil tha për Euronews Albania se veprimi i ndërmarrë nga kontrollorët ishte zgjidhja e vetme për të rënë në...

Bie kursi i këmbimit, ekspertët e lidhin me qarkullimin e valutës në fushatë

Të gjitha valutat e huaja kanë shënuar rënie në tregun e brendshëm valutor . Ekspertet e lidhin këtë me fushatën elektorale dhe një qarkullim...

Rekord Guinness, treni që luan muzikë klasike duke cekur gota uji

Në muzeun Miniatur Wunderland të Hamburgut, i mbyllur gjatë izolimit të pandemisë në Gjermani, një model treni lëviz përgjatë një piste e përshkruar anash...

Lihen të lirë shumica e kontrollorëve të trafikut ajror

Pasi qëndruan prej disa orësh në mjediset e Drejtorisë së Policisë së Tiranës, pjesa më e madhe e 28 kontrollorëve të trafikut ajror, që...

“Hapemi, ose vdesim”, pronari tenton të hapë restorantin në Romë, bllokohet nga policia

Një restorant në qendër të Romës u përpoq të sfidonte kufizimet e qeverisë dhe të hapte dyert për publikun, por u ndalua nga policia...

Dita ndërkombëtare e romëve, kremtim i historisë, traditës rome por edhe thirrje për përfshirje sociale

Dita Ndërkombëtare e Romëve, është një kremtim i historisë rome, traditave dhe kulturës, sikundër edhe thirrje për përfshirje sociale. Kjo ditë synon gjithashtu të rrisë...

Champions League, PSG mposht 3-2 Bayernin në shtëpi, Chelsea 2-0 Porton

Me një performancë të shkëlqyer Kylian Mbappe udhëhoqi Paris Saint-Germain drejt një fitore shpresëdhënëse 3-2 ndaj Bayern Munich, ndërsa Chelsea mori një rezultat të...

Marrëveshja me Iranin, BE merr drejtimin e negociatave, por shtohen aktorët

Ka ende shpresë për një marrëveshje bërthamore me Iranin. Shtetet e Bashkuara janë rikthyer në tryezën e bisedimeve, pas më shumë se tre vjetësh...

Kosovë, qeveria bonus për gastronomët, do t’u paguhen qiratë dhe pagat e punonjësve gjatë mbylljes

Qeveria e Kosovës do të ndihmojë sektorin e gastronomisë përmes pagesës së qirave dhe të pagave të punëtorëve, pas vendimit për bllokimin e punës...

EMISIONI ILVA NOW

Zgjedhjet në Bullgari, kryeson kryeministri Borissov, rritet mbështetja për partitë që e kundërshtojnë

Zgjedhjet e së dielës në Bullgari treguan se kryeministri Bojko Borissov do të ketë shumë vështirësi të ruajë pushtetin, pasi sipas rezultateve është rritur...

Vijon vaksinimi në Evropë, qytetarët në radhë për të marrë dozën, autoritetet përshpejtojnë procesin

Edhe gjatë të dielës së Pashkës punonjësit shëndetësorë në veri të Parisit ishin të ngarkuar duke vaksinuar qytetarët. Mijëra francezë i kaluan këto pushime duke...

Protesta kundër kufizimeve, manifestime në Gjermani, Francë, Zvicër dhe Rumani

Protestues që kundërshtojnë masat anti-COVID-19 mbushën të shtunën rrugët e kryeqytetit të Rumanisë, Bukuresht, teksa vendi përjetoi ditën e shtatë të demonstratave që kur...

Vigjilja e Pashkës katolike, Papa Françesku bën thirrje për shpresë pavarësisht pandemisë

Papa Françesku u bëri thirrje qytetarëve të mos e humbin shpresën pavarësisht “muajve të errët” të pandemisë, teksa celebroi vigjiljen e Pashkës në Bazilikën...

Bullgaria në zgjedhje, partia e Borissov në avantazh, pavarësisht akuzave për korrupsion

Qytetarët bullgarë i drejtohen qendrave të votimit këtë të diel në kuadër të zgjedhjeve parlamentare, pas disa muajsh protesta kundër qeverisë dhe në një...

Izolimi në Evropë, mbushen plazhet në Spanjë e Francë, në Itali vijon vaksinimi

Disa mijëra njerëz mbushën të shtunën plazhet Barceloneta dhe Calafei në Barcelonë, për të shijuar diellin dhe detin pas një izolimi të gjatë për...

Ende pasiguri mbi AstraZeneca në Britani të Madhe, raportohet për 30 raste me mpiksje gjaku

Të paktën shtatë persona në Britani të Madhe humbën jetën për shkak të mpiksjes së gjakut, pasi u injektuan me vaksinën e AstraZeneca. Lajmi u...

MË SHUMË NGA EVROPA

Ndalohen 159 emigrantë në Francë ndërsa përpiqeshin të arrinin me anije në Britani

Autoritetet franceze kanë shpëtuar 159 emigrantë ndërsa ata po përpiqeshin të kalonin Kanalin e la Manshit për të shkuar në Britani. Midis emigrantëve ishin 10...

E Premtja e Madhe, Papa Françesku drejton ritet, sheshi ‘Shën Pjetër’ thuajse bosh

Në të Premten e Madhe të Pashkës, Papa Françesku kryesoi ritin “Rruga e Kryqit në sheshin Shën Pjetër,  i cili ishte thuajse bosh. Kreu i...

Ekstremi i djathtë në Hungari rrëzon statujën kushtuar lëvizjes “Black Lives Matter”

Një skulpturë nga Péter Szalay, kushtuar lëvizjes “Black Lives Matter”, u vendos të enjten në Hungari, dhe u hoq vetëm një ditë pasi ajo...

Holanda pezullon përdorimin e AstraZeneca për moshat nën 60 vjeç

Holanda ka vendosur të pezullojë përkohësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca për qytetarë nën moshën 60 si një masë “kujdesi paraprak”. Në një deklaratë të bërë...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER