Evropa

Evropa

 “Pengmarrja” e emigrantëve, gjykata shfajëson ish-ministrin Salvini

Kreu i ekstremit të djathtë në Itali, Matteo Salvini nuk duhet të përballet me një proces gjyqësor për akuzën e pengmarrjes së një grupi...

A do të mund BE të ndihmojë në uljen e tensioneve midis Izraelit dhe Palestinës?

Figurat më të larta diplomatike të Bashkimit Europian kanë kërkuar që t’i vihet menjëherë fre dhunës në Izrael dhe Palestinë, konflikt i cili ka...

Rihapet muzeu parahistorik në Francë, lejohen sërish vizitat e shpellave antike

Mund të kthehemi sërish mbrapa në kohë duke vizituar shpellën parahistorike Lascaux në jug-perëndim të Francës. Pas gjashtë muaj mbyllur, muzeu në rajonin Dordogne...

Jo më karantinë në Itali, nga 16 maji vendimi në fuqi për vendet e BE dhe zonës ‘Schengen’

Duke nisur nga 16 maji, të gjithë ata shtetas nga vendet e Bashkimit Evropian dhe të zonës ‘Schengen’ që hyjnë në Itali nuk do...

“Kushte ekonomike të rinjve për të stimuluar lindjet”, Papa Françesku i bën thirrje shtetit italian

Papa Françesku i ka bërë qeverisë italiane një thirrje publike që të zhvillojë politika për të rritur ritmin e lindjeve, për shkak të panikut...

Anila Rezhda për hapjen e Kapshticës: Greqia ka nevojë për shqiptarët që punojnë part-time atje

Anila Rezhda, përfaqësuese e komunitetit shqiptar në Greqi, në një lidhje të drejtpërdrejtë me Euronews Albania ka folur mbi mundësinë e rinisjes së lëvizjeve...

Vaksinimi i adoleshentëve, Hungaria shteti i parë që po injekton me ‘Pfizer’ grupmoshën 16-18 vjeç

Hungaria është shteti i parë ku ka nisur vaksinimi i adoleshentëve. Kryeministri Viktot Orban në fund të prillit bëri me dije se grupmosha 16-18 vjeç,...

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Greqi, takime me presidenten e kryeministrin

Presidentja e Greqisë, Katerina Sakellaropoulou dhe kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis mirëpritën në Athinë udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, të cilët vizituan shtetin fqinj për...

’10 orë punë në ditë’, protesta në Athinë kundër planeve të qeverisë për të ndryshuar ligjin

Me qindra qytetarë protestuan jashtë parlamentit në Athinë, për të kundërshtuar reformat e planifikuara të qeverisë mbi kodin e punës, ndryshime që sipas tyre...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER