Samiti i klimës, aktivistët kundërshtojnë praninë e kompanive të naftës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Madrid po zhvillohet samiti i klimës, ku vëmendja është edhe tek aktivistja mjedisore Greta Thunberg, e cila do t’i bashkohet mbledhjes së OKB-së. Thunberg ka mbërritur në Lisbonë pas tre javësh udhëtim me anije.

Njëkohësisht në Madrid grupe aktivistësh të klimës protestuan për të kundërshtuar pjesëmarrjen e kompanive të naftës në bisedimet e samitit. Disa prej tyre vendosën që gjatë një eventi të organizuar nga IETA u ngritën në këmbë dhe mbuluan veshët në mënyrë simbolike për të protestuar.

“Mendojmë se ndotësit sikundër Shell, Chevron dhe BP nuk duhet të jenë në bisedimet e klimës. Ata po shkatërrojnë klimën dhe nëse ne kemi këta ndotës këtu nuk mund të qëndrojmë nën 1.5 gradë”, u shpreh njëra prej aktivisteve.

Në të gjithë botën moti ekstrem ka shtuar presionin mbi Kombet e Bashkuara, për të forcuar zbatimin e Marrëveshjes së Klimës të nënshkruar në Paris më 2015, për kufizimin e rritjes së temperaturës.

Bisedimet për klimën, të njohura si COP25 po mbahen në kryeqytetin e Spanjës deri më 13 dhjetor.


Etiketimet

Ekspozohen në Tiranë pikturat e refugjatit sirian

Përjetimet e momenteve më të vështira të jetës në vendin e tij, artisti sirian Mohammad Ramadan, i ardhur në Shqipëri 5 muaj më parë, i ka rrëfyer në një...

Mbahen zgjedhjet e parakohshme në Portugali

Portugezët kanë nisur votimin e hershëm në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme. Më shumë se 300 mijë persona janë regjistruar për të votuar më herët,...

Blinken thotë se nuk është koha për sanksione ndaj Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken hodhi poshtë idenë e vendosjes së sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë menjëherë. Ai tha se një veprim i tillë do...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER