Franca në ditën e 24 të grevës kundër reformimit të sistemit të pensioneve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një fundjavë tjetër e vështirë për përdoruesit e trenit dhe të transportit në Paris.

Në mes të festave, tipike për muajin, Franca jeton ditën e 24 të grevës kundër reformimit të sistemit të pensioneve të shënuar nga disa manifestime të dukshme si ajo e valltarëve të Operës së Parisit ose përplasjeve në ambientet e metrosë.

Ndërsa afrohet festa e Vitit të Ri, lëvizja sociale kundër planit të Emmanuel Macron, në një sistem universal pensionesh, po shkon për një rekord të ri. Tani për tani ka tejkaluar të dytën më të gjatë, të ndodhur në 1995 për 22 ditë.

Greva e punëtorëve hekurudhorë mund të kapërcejë grevën 28-ditore midis 1986 dhe 1987.

Takimi i radhës i Macron për të rifilluar negociatat është më 7 janar.


Etiketimet

Kompanitë ajrore paralajmërojnë probleme me fluturimet prej teknologjisë 5G

Kalimi i shërbimeve të telefonave në teknologjinë 5G do të shkaktojë probleme të mëdha me fluturimet. 10 kompanitë më të mëdha ajrore në SHBA e...

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER