Mijëra polakë dalin në protestë kundër BE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mijëra polakë dolën në mbështetje të qeverisë së tyre të djathtë anti BE, e cila duket e vendosur për të marrë kontrollin e sistemit të drejtësisë.

Të mbledhur para Gjykatës Kushtetuese në Varshavë, disa nga protestuesit lëshuan thirrje se ndryshimi i ligjeve në drejtësi është çështje e sovranitetit kombëtar.

Gjatë protestës, disa nga ata që mbajtën fjalime theksuan se, legjislacioni i ri ishte i nevojshëm për të pastruar atë që ata e denoncojnë si “kështjella” e korruptuar e sistemit të drejtësisë që janë pjesë e sistemit që prej periudhës komuniste.

Një nga organizatorët lëshoi thirrje kundër BE-së. “Ajo që zyrtarët e BE-së po bëjnë është abuzimi me ligjin. Ata nuk kanë të drejtë të ndërhyjnë në sistemin e drejtësisë”, u shpreh Adam Borowski.

Por, BE dhe shumë gjyqtarë polakë thonë se, ndryshimet dëmtojnë ndarjen e pushteteve, që është esenciale për demokracinë.

Një ligj i ri i miratuar vetëm 4 ditë më parë, u jep politikanëve të drejtën për të gjobitur dhe pushuar gjyqtarë të cilët me veprimet dhe vendimet e tyre kanë konsiderohen të dëmshëm.

Ligji vjen pas më shumë se katër vite ndërhyrjeje në sistemin e drejtësisë nga partia në pushtetit Ligj dhe Drejtësi.


Etiketimet

Ekspozohen në Tiranë pikturat e refugjatit sirian

Përjetimet e momenteve më të vështira të jetës në vendin e tij, artisti sirian Mohammad Ramadan, i ardhur në Shqipëri 5 muaj më parë, i ka rrëfyer në një...

Mbahen zgjedhjet e parakohshme në Portugali

Portugezët kanë nisur votimin e hershëm në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme. Më shumë se 300 mijë persona janë regjistruar për të votuar më herët,...

Blinken thotë se nuk është koha për sanksione ndaj Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken hodhi poshtë idenë e vendosjes së sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë menjëherë. Ai tha se një veprim i tillë do...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER