Zvicra do të votojë të dielën për ta bërë homofobinë vepër penale

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të dielën, Zvicra do të mbajë një referendum kombëtar për të vendosur nëse homophobia do të kthehet në një vepër penale.

Rezultati mund të çojë vendin drejt zgjerimit të ligjeve ekzistuese mbi diskriminimin për të përfshirë gjuhën e urrejtjes dhe diskriminimin në bazat e orientimit seksual.  

Kritikë të ligjit, ku bën pjesë dhe Partia Popullore e Zvicrës, besojnë se legjislacioni i ri mund të censurojë lirinë e fjalës.

Silvan Amberg, ndër krerët e komitetit të LGBTI, tha se vota është më tepër simbolike.

“Nuk ka një kriter specifik për të vendosur kufirin midis asaj që është gjuha e urrejtjes dhe asaj që nuk është në një kuptim më të gjerë”, tha ai. “Ne nuk e duam këtë ligj special që të na mbrojë nga gjuha e urrejtjes”.

“Mendoj se ne duhet të fokusohemi që qeveria të nxisë dialogun për të pasur barazi sociale”.

Etiketimet

Kryeministri italian bën thirrje që finalja e EURO 2020 të mos mbahet në Londër

Kryeministri italian Mario Draghi ka bërë thirrje që finalja e kampionatit EURO 2020 të mos mbahet në Londër për shkak të përhapjes së variantit...

Kush e fiton Kampionatin Europian? Merkel përballë Draghit mbrojnë skuadrat kombëtare

Kampionati Europian është në qendër të vëmendjes jo vetëm të sportdashësve, por edhe politikanëve. Udhëheqësit gjermanë dhe italianë u takuan në kryeqytetin gjerman dhe çështja...

ONM ankimon vendimin për konfirmimin në detyrë të Elisabeta Imerajt

Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit ka ankimuar vendimin për konfirmimin në detyrë të Elisabeta Imeraj. Ankimimi është bërë ditën e djeshme sapo Komisioni i Pavarur i...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER