Franca në pritje të pikut, Ministri i Shëndetësisë: E keqja nuk ka kaluar ende

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministri francez i Shëndetësisë, Olivier Veran ka deklaruar se piku i epidemisë së coronavirusit nuk ka kaluar ende. Në një intervistë televizive, Veran ka thënë se rënia e numrit të infektimeve është një tregues pozitiv, por i pamjaftueshëm për të thënë se e keqja ka kaluar.


“Diferenca mes shtrimit dhe daljes nga terapia intensive ditën e djeshme ishte me 94 pacientë shtesë, ndaj rritja e numrit të pacientëve që pranohen në kurë intensive po ngadalësohet, por megjithatë ai vijon të rritet, që do të thotë se ende nuk e kemi arritur pikun e epidemisë. Jemi ende në një fazë ku epidemia në vend po përkeqësohet. Mund të shohim se përkeqësimi po ngadalësohet për shkak të bllokadës dhe masave, por është sërish aty”, ka deklaruar Veran.

Në vijim të intervistës, Veran ka nënvizuar se bllokada do të vazhdojë për sa kohë të jetë e nevojshme për të shpëtuar jetë dhe ndihmuar spitalet, por nuk ka dhënë një përgjigje konkrete se kur mund të hiqet ajo.

“Nëse nuk jap një përgjigje të saktë është sepse nuk është vendi për ta bërë një gjë të tillë dhe unë nuk kam ende të gjithë informacionin që duhet t’ia kaloj presidentit ose kryeministrit që marrin vendimin”, shton ministri i shëndetësisë.

Aktualisht, Franca renditet si vendi i tretë në Evropë, pas Italisë dhe Spanjës, për infektimet dhe vdekjet e shkaktuara nga koronavirusi.


Etiketimet

Rama pas dështimit të raundit të dytë: Duhen dy për tango

Pas dështimit të raundit të dytë të presidentit, Rama deklaroi për mediat se nuk kanë partner. Ai u shpreh se po pret me qetësi...

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...


TË FUNDIT

Rama pas dështimit të raundit të dytë: Duhen dy për tango

Pas dështimit të raundit të dytë të presidentit, Rama deklaroi për mediat se nuk kanë partner. Ai u shpreh se po pret me qetësi...

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER