Coronavirus, Itali: Më pak raste të reja, por rritet sërish numri i viktimave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjatë ditës së sotme Italia ka regjistruar numrin më të ulët të rasteve të reja që prej datës 6 mars, me 675 raste të reja të konfirmuara.

Nga ana tjetër, numri i viktimave është rritur pasi janë shënuar 575 viktima përgjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin total të vdekjeve në 22.745.

Departamenti i Mbrojtjes Civile pohoi se situata është ende serioze, por falë masave të marra dhe sjelljes së qytetarëve është bërë i mundur shpëtimi i mijëra jetëve”, por shtuan se “shifrat janë ende të larta dhe serioze”.

“Ka disa tregues pozitivë, por jemi ende në krizë. Nuk na shërbejnë polemikat, por bashkëpunimi”, tha ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza.

 

Lexoni gjithashtu: 

KE i kërkon falje Italisë për mungesën e solidaritetit

Italia shtyn masat kufizuese, izolimi deri më 3 maj, disa biznese nisin aktivitetin më 13 prill


Etiketimet

Ekspozohen në Tiranë pikturat e refugjatit sirian

Përjetimet e momenteve më të vështira të jetës në vendin e tij, artisti sirian Mohammad Ramadan, i ardhur në Shqipëri 5 muaj më parë, i ka rrëfyer në një...

Mbahen zgjedhjet e parakohshme në Portugali

Portugezët kanë nisur votimin e hershëm në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme. Më shumë se 300 mijë persona janë regjistruar për të votuar më herët,...

Blinken thotë se nuk është koha për sanksione ndaj Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken hodhi poshtë idenë e vendosjes së sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë menjëherë. Ai tha se një veprim i tillë do...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER