Europa: Niveli ndotjes së ajrit bie mbi 45 për qind

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndotja e ajrit ka rënë me mbi 45 për qind, krahasuar me të dhënat e krahasuara nga viti 2019, në disa qytete të Europës si rrjedhojë e masave kufizuese që i kanë detyruar qytetarët të qëndrojnë në shtëpi.

Në Paris ka një rënie të dyoksidit të azotit prej 54 për qind, sipas një studimi të Institutit Meteorologjik Mbretëror të Holandës (KNMI). 

Shkencëtarët krahasuan përqendrimin e dyoksidit të azotit për muajin prill të këtij viti me atë të vitit të shkuar.

Ata zbuluan dukuri të ngjashme në disa qytete të unionit, si Madridi, Milano, Roma ku dukej një rënie prej 45 për qind e nivelit të ndotjes së ajrit. 

Dyoksidi azotit është një përbërës kimik që prodhohet nga aktiviteti industrial, djegia e naftës nga makinat dhe udhëtimet ajrore.

Pasojat e tij mund të kenë një ndikim të konsiderueshëm tek shëndeti tha Organizata Botërore e Shëndetësinë. Sipas përllogaritjeve të OBSH, 7 për qind e vdekjeve të parakohshme në botë janë si pasojë e ajrit të ndotur.


Etiketimet

Ekspozohen në Tiranë pikturat e refugjatit sirian

Përjetimet e momenteve më të vështira të jetës në vendin e tij, artisti sirian Mohammad Ramadan, i ardhur në Shqipëri 5 muaj më parë, i ka rrëfyer në një...

Mbahen zgjedhjet e parakohshme në Portugali

Portugezët kanë nisur votimin e hershëm në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme. Më shumë se 300 mijë persona janë regjistruar për të votuar më herët,...

Blinken thotë se nuk është koha për sanksione ndaj Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken hodhi poshtë idenë e vendosjes së sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë menjëherë. Ai tha se një veprim i tillë do...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER