Restoranti italian përgatitet për një sezon turistik të pazakontë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Pronari i një restoranti italian ka nisur që tani të marrë masa për një sezon turistik të paimagjinueshëm më parë në plazh Fregenea, pranë Romës.


Qyteti bregdetar i Fregeneas ka çdo vit një numër të lartë turistësh që mbërrijnë kryesisht nga qytetet përreth dhe plazhi frekuentohet kryesisht nga familjarë.

Por teksa Italia po i afrohet javës së shtatë në izolim, dyqanet dhe restorantet duhet të përshtaten me gjendjen në të cilët ndodhen dhe të përballen me një sezon turistik të pazakontë.

“Ndërsa jemi në pritje të një dekreti të ri qeveritar, u përpoqëm që të parashikojmë situatën që do të vijë duke i dhënë vëmendje të veçantë sigurisë së klientëve tanë. Kështu që, nga një dhomë me kapacitet një prej 100 personash, tani kemi rreth 45,” thotë pronari i restorantit Cristiano Sequi.

Të premten në Itali u regjistruan 575 viktima, një shifër më e lartë nga dita e mëparshme ku u regjistruan 525.

Numri i rasteve të reja po shkon drejt rënies dhe shkencëtarët thonë se kryesisht rastet e të prekurve janë raste brenda familjes.

Gjithsej, 22.745 persona kanë ndërruar jetë nga coronavirus në Itali, shifra më e lartë pas Shteteve të Bashkuara.

 

Lexo më shumë: 

A është ende herët për të hequr masat kufizuese në Europë?

Coronavirus, Itali: Më pak raste të reja, por rritet sërish numri i viktimave


Etiketimet

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...


TË FUNDIT

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER