Evropa

Zv/presidenti i KE: Jo krijimit të mini-Schengen

Përditësimi i fundit: 20/05/2020 - 09:39
Text size Aa Aa

Gazetarja e Euronews, Efi Koutsokosta, foli me zv/presidentin e Komisionit Europian, Margaritis Schinas, në lidhje me hajen e kufijve midis shteteve të BE-së.

Zv/komisioneri u pyet se si mund të duket e ardhmja e udhëtimeve pa ndarje kufitare brenda zonës së Shengenit, dhe se si duhet të shfaqet solidariteti europian pas krizës.

“Nuk do të lejojmë që kthimin e Schengen-it në normaitet ta zëvendësojnë me mini-Shengen rajonalë, të cilat do të fragmentizonin tregun e përbashkët dhe do të diskriminonin vendet që nuk janë pjesëmarrëse”, tha Margaritis Schnas, zv/Pesident i Komisionit Europian.