Evropa

Euronews English konfirmon listën e vendeve që do të lejohen të udhëtojnë në BE më 1 korrik

Përditësimi i fundit: 25/06/2020 - 18:01
Text size Aa Aa

Të mbyllur në një sallë në Bruksel, zyrtarët po debatojnë se kush do të lejohet të hyjë në BE kur kufijtë ndërkombëtarë të bllokut të hapen më 1 korrik dhe se kush do të mbetet jashtë.

Deri tani është bërë një listë me vendet e lejuara, një me të ndaluarat.

Lista ka nxitur tashmë polemika, pasi burime të brendshme zbuluan se Shtetet e Bashkuara – prekur më keqazi në mbarë botën nga COVID-19 me më shumë se 2.4 milionë të prekur, janë të përfshira në listën e fundit

Euronews ka marrë nga brime diplomatike të bE-së listën e plotë me vendet që do t’i kenë të hapura kufijtë me BE-në. Siç u raportua nga Euronews dhe ditën e premte, SHBA-të, Brazili dhe Rusia nuk janë në listën e pranuar.  

Lista për të cilën u ra dakord të premten përfshinte 15 vende. Të enjten, Euronews raportoi se vendet anëtare të BE-së kishin diskutuar një listë me 54 vende, ku përfshihej edhe Shqipëria, por kjo listë u pakësua në shtetet e mëposhtme.

 

Vendet që do të lejohen në territorin e BE:

Algjeria

Australia

Kanada

Gjeorgjia

Japonia

Mali i Zi

Maroku

Zelanda e Re

Ruanda

Serbia

Koreja e Jugut

Tailanda

Tunizia

Uruguai

Kina (në rast se konfirmohet reciprociteti)

Tregime të lidhura