Italia përkujton 40-vjetorin e viktimave të Masakrës së Bolonjës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Të dielën, Italia ka përkujtuar viktimat e Masakrës së Bolonjës të ndodhur 40 vite më parë, ku 85 persona humbën jetën dhe mbi 200 të tjerë mbetën të plagosur.


Kjo ngjarje është shënuar si sulmi më vdekjeprurës në Itali që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

Më 2 gusht 1980, dhoma e pritjes së stacionit hekurudhor të Bolonjës u shkatërrua plotësisht nga një shpërthim i fuqishëm.

 

Dënimet për këtë sulm vijojnë ende sot e kësaj dite, duke nënkuptuar se mbetet e paqartë se kush fshihej pas këtij sulmi.

Asokohe, sulmet e të djathtës apo të majtës ekstreme ishin të zakonshme, periudhë e njohur në Itali si “Vite Plumbi”.  

Autoritetet më pas arritën në konkluzionin se pas sulmit qëndronte grupi fashist NAR, nën drejtimin e 21-vjeçares Francesca Mambro, së bashku me një tjetër grup të së djathtës ekstreme i njohur si “Pozicioni i Tretë”

Por sot e kësaj dite, Mambro pretendon se është e pafajshme. Zëra të tjerë thonë se sulmi erdhi si pasojë e një përplasje midis zyrtarëve të shtetit dhe terroristë të së djathtës ekstreme për të implementuar atë çka njihej si “Strategjia e Tensionit” në mënyrë që të mbanin komunistët lart pushtetit.

Në ceremoninë përkujtimore mori pjesë edhe Presidenti i Italisë Sergio Mattarella, i cili theksoi nevojën për “të nxjerrë në  dritë të vërtetën dhe për të sjellë drejtësi”.

Në Janar 2020, Gilberto Cavallini, një ish-anëtar i NAR, u dënua për mbështetje logjistike të sulmit dhe mori masën burgim të përjetshëm.Etiketimet

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

TË FUNDIT

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...

Sa shqiptarë e praktikojnë besimin e tyre fetar?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (50,7%) nuk shkojnë asnjëherë në institucione të besimeve fetare si xhamia, kisha apo teqeja. Pjesa më e madhe...