Zëvendësi i Merkel do të garojë për kancelar në zgjedhjet e 2021

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Financave, Olaf Scholz, tha se do garojë si kandidat në zgjedhjet e 2021, të cilat do të vendosin se kush do të jetë pasardhësi i Kancelares Angela Merkel.

“Mirëpres një fushatë zgjedhorë të këndshme, të drejtë dhe të suksesshme” shkroi Scholz pasi zbuloi se Partia Social Demokrate e përzgjodhi unanimisht si kandidatin e tyre për zgjedhjet e 2021.   

Partneri i koalicionit të Merkel dhe zv.kancelari, i cili ka mbajtur dhe postin e kryetarit të bashkisë së Hamburgut, është cilësuar si më ndër më konservatorët në radhët e Social Demokratëve.

Ai kryesisht vazhdoi politikat kursimtare të paraardhësve të tij konservatorë, por për të mbajtur gjallë ekonominë e Gjermanisë iu desh të ndiqte politika disi më dorëlëshuara.

Partia Social Demokrate po shpreson që të rrisë popullaritetin e saj, pasi mbështetje e elektoratit të saj ra nga 20.5 për qind në 15 për qind në zgjedhjet e 2017.

 

Lexoni gjithashtu:

Cili do të jetë pasardhësi i ri i Angela Merkel?

Pasardhësja e Angela Merkel jep dorëheqjen si lidere e CDU-së

Sondazhi: Gjermania vlerësohet si lider global për vitin e tretë radhazi

 

 


Etiketimet

Ekspozohen në Tiranë pikturat e refugjatit sirian

Përjetimet e momenteve më të vështira të jetës në vendin e tij, artisti sirian Mohammad Ramadan, i ardhur në Shqipëri 5 muaj më parë, i ka rrëfyer në një...

Mbahen zgjedhjet e parakohshme në Portugali

Portugezët kanë nisur votimin e hershëm në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme. Më shumë se 300 mijë persona janë regjistruar për të votuar më herët,...

Blinken thotë se nuk është koha për sanksione ndaj Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken hodhi poshtë idenë e vendosjes së sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë menjëherë. Ai tha se një veprim i tillë do...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER