Kriza në bjellorusi, dhunë dhe tela me gjemba për të ndaluar protestuesit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet bjelloruse përdorën tela me gjemba për të mbyllur një shesh qendror në kryeqytetin e Minskut, duke ndaluar protestuesit të cilët ju drejtuan rrugëve për një tjetër tubim ditën e diel.

Kolona e njerëzve që marshonte drejt sheshit te pavarësisë përbehej nga rreth 10,000 njerëz.

Të shtunën të paktën 5,000 persona marshuan rreth qytetit duke kërkuar lirimin e lideres së burgosur opozitare, në valën më të fundit të protestave pas votimeve presidenciale të 9 gushtit.

Një total prej 114 demonstruesish u ndaluan mbrëmjen e kaluar në të gjithë vendin, nga të cilët 99 në kryeqytetin e Minsk.

Duke cituar policinë e Minskut burimet ruse të lajmeve thanë se burgosjet në kryeqytet filluan para protestave.

Olga Chemodanova një zyrtare e ministrisë së Brendshme tha se policët me uniforma dhe forcat e ministrisë së Brendshme u mobilizuan në rrugët e Minskut të dielën për të mbajtur nën kontroll atë çfarë ajo e quajti një tubim te paautorizuar.

Bjellorusia, aleatja ish-Sovjetike më e afërt e Rusisë është përfshirë nga vala e protestave që nga zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit.

Lukashenko i cili ka qenë në pushtet për 26 vjet, i mohon akuzat dhe shprehet se pas këtyre protestave janë fuqitë e huaja.

Deri me tani, figurat kyçe të opozitës bjelloruse ose janë burgosur ose janë detyruar të largohen jashtë vendit.


Etiketimet

Ekspozohen në Tiranë pikturat e refugjatit sirian

Përjetimet e momenteve më të vështira të jetës në vendin e tij, artisti sirian Mohammad Ramadan, i ardhur në Shqipëri 5 muaj më parë, i ka rrëfyer në një...

Mbahen zgjedhjet e parakohshme në Portugali

Portugezët kanë nisur votimin e hershëm në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme. Më shumë se 300 mijë persona janë regjistruar për të votuar më herët,...

Blinken thotë se nuk është koha për sanksione ndaj Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken hodhi poshtë idenë e vendosjes së sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë menjëherë. Ai tha se një veprim i tillë do...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER