Qeveria spanjolle shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Madrid pasi gjykata rrëzoi masat kufizuese

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria spanjolle ka deklaruar gjendjen e jashtëzakonshme në Madrid dhe zonat përreth për të luftuar rritjen e rasteve të reja me coronavirus.

Vendimi vjen pasi Gjykata e Lartë e Madridit refuzoi masat e reja që u morën për rajonin nga qeveria qendrore, ku përfshihej dhe një mbyllje e pjesshme e Madridit.

Gjykata “refuzoi ratifikimin e masave sepse cenojnë të drejtat dhe liritë themelore” të 4.5 milionë banorëve, të cilat hynin në fuqi të premten në mbrëmje, thuhej në njoftimin e gjykatës.

Si rezultat i këtij vendimi, qytetarët që thyenin rregullat nuk mund të gjobiteshin nga autoritetet.

Qeveria e vendit tha të enjten në mbrëmje se kryeministri Pedro Sánchez kishte biseduar me presidentet e komunitetit të Madridit, Isabel Díaz Ayuso, të cilës i kishte dhënë një ultimatum.

Raportohet se Sánchez i ka thënë Ayusos se nëse do të vendoste masat kufizuese, atëherë qeveria do të shpallte gjendjen e jashtëzakonshme.

Gjendja e jashtëzakonshme i jep qeverisë më shumë pushtet në kohë krizash për të kufizuar në mënyrë të përkohshme liritë kushtetuese të qytetarëve. Në këtë rast, do të kufizohet liria e lëvizjes përmes një perimetri të caktuar në disa prej zonave më të prekura në Madrid.  

Restorantet duhet të mbyllen në 11 të darkës ndërsa dyqanet në orën 10 dhe bizneseve iu është thënë të reduktojnë kapacitetet e tyre në 50 për qind.

Madridi është kthyer në epiqendrën e virusit në Spanjë, vend i cili numëron 870 mijë raste të konfirmuara që nga fillimi i pandemisë.

 

Lexoni gjithashtu 

Gjykata spanjolle rrëzon masat kufizuese për ”cenim të lirive dhe të drejtave themelore të njeriut”

Grafika: 10 vendet më të prekura nga COVID-19 në botë deri më tani

Pandemia e bën papunësinë e Spanjës më të lartën në BE


Etiketimet

Ekspozohen në Tiranë pikturat e refugjatit sirian

Përjetimet e momenteve më të vështira të jetës në vendin e tij, artisti sirian Mohammad Ramadan, i ardhur në Shqipëri 5 muaj më parë, i ka rrëfyer në një...

Mbahen zgjedhjet e parakohshme në Portugali

Portugezët kanë nisur votimin e hershëm në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme. Më shumë se 300 mijë persona janë regjistruar për të votuar më herët,...

Blinken thotë se nuk është koha për sanksione ndaj Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken hodhi poshtë idenë e vendosjes së sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë menjëherë. Ai tha se një veprim i tillë do...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER