Komisioneri Varhelyi në karantinë pasi një vartës i tij rezultoi me COVID-19

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një pjesëtar i zyrës së Komisionerit Oliver Varhelyi ka rezultuar pozitiv me koronavirus duke detyruar kështu vendosjen në karantinë të eurokomisionerit dhe zyrtarëve të tjerë.

Vetë Varhelyi, përgjegjës për zgjerimin dhe fqinjësinë e mirë në Bashkimin Evropian, e përcolli lajmin përmes një postimi në Twitter.

“Jam njoftuar sot se një pjesëtar i skuadrës ka rezultuar pozitiv në një test për COVID-19. Në pritje të rezultatit, unë dhe pjesa tjetër e skuadrës të shqetësuar jemi vënë në karantinë në përmbushje të protokolleve dhe rregullave të shëndetit publik duke zhvendosur dhe punën. Ndihem mirë, nuk kam simptoma, rezultatet e testeve javën e shkuar kanë qenë negative. Qëndroni shëndoshë!” – shkroi Varhelyi.

Gjatë kësaj jave, komisioneri zhvilloi një tur vizitash në vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë edhe Shqipërinë, ku pati takime me udhëheqësit e të gjitha vendeve.

Në këto takime ai përcolli progres-raportet vjetore të mbajtura nga KE dhe planin për rimëkëmbjen ekonomike të rajonit të mbështetur nga BE-ja.

 

Lexoni gjithashtu:

Rruga europiane e Shqipërisë, Oliver Varhelyi: Kam sjellë lajme të mira

Varhelyi flet për investimet e BE-së në Shqipëri: Do ngushtojmë hendekun ekonomik

Komisioneri Varhelyi në Kosovë: Kushtet për liberalizim të vizave janë plotësuar, por duhen bindur shtetet anëtare

Komisioneri Varhelyi nis vizitën e tij në Shkup


Etiketimet

Ekspozohen në Tiranë pikturat e refugjatit sirian

Përjetimet e momenteve më të vështira të jetës në vendin e tij, artisti sirian Mohammad Ramadan, i ardhur në Shqipëri 5 muaj më parë, i ka rrëfyer në një...

Mbahen zgjedhjet e parakohshme në Portugali

Portugezët kanë nisur votimin e hershëm në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme. Më shumë se 300 mijë persona janë regjistruar për të votuar më herët,...

Blinken thotë se nuk është koha për sanksione ndaj Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken hodhi poshtë idenë e vendosjes së sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë menjëherë. Ai tha se një veprim i tillë do...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER